Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás English
Fotogalerie
Nechte se inspirovat:

Fotogalerie hotových vysílačů.

Schémata, konstrukční návody

Obsahem této sekce je ucelený soubor schémat a návodů ke stavbě vlastního rozhlasového vysílače. Autoři nenesou žádnou odpovědnost za případnou újmu či škody způsobené stavbou či provozem popisovaných zařízení. Vše provádíte na vlastní riziko.
  
Než začnete...
Trocha teorie

ETS norma pro FM vysílače (pdf, 120 kB)

Stručně o systému RDS (pdf, 510 kB)

Parametry a zapojení některých součástek, datasheety

Novější řada konstrukcí
FM vysílač 5 W PLL

Toto zapojení představuje kvalitní digitálně laděný vysílač s velkým výstupním výkonem vzhledem k rozměrům a jednoduchosti sestavení. Vf část si vystačí pouze se třemi tranzistory (oscilátor, zesilovač a koncový stupeň). Vysílač je přeladitelný přes celé FM pásmo bez nutnosti jakéhokoliv nastavování.

Kvalitní kompresor/limiter/clipper pro FM vysílání

Každý, kdo si někdy postavil vysílač a začal s prvními pokusy o vysílání, musel zákonitě narazit na problém, jak zajistit správné vybuzení vysílače zvukovým signálem i při míchání různých zdrojů zvuku, mluvení do mikrofonu atd. Buď byl zvuk nevýrazný a tichý, nebo chvílemi docházelo ke zkreslení vinou několikanásobného překračování povoleného frekvenčního zdvihu. Tyto nedostatky odstraňuje popisované zařízení.

Micro RDS kodér

Obvodově velmi jednoduchý kodér RDS (Radio Data System) pro každého, kdo chce s minimálními náklady začít vysílat RDS nebo s RDS experimentovat i profesionálně pracovat. Tato konstrukce je plnohodnotným RDS kodérem, podporujícím více než jen základní funkce. Vaší stanici poskytne všechny běžné služby RDS: Název programu, typ programu, indentifikace dopravního programu a hlášení, indikace hudba/řeč, alternativní frekvence, textové funkce a další.

Stereo kodér pro FM vysílání

Předkládané zapojení stereofonního kodéru leží někde na půli cesty mezi analogovým a digitálním zpracováním signálu. Obě oblasti jsou vhodně zkombinovány k vytvoření kvalitního a pokud možno lehce sestavitelného zařízení. Vzorkovací frekvence použitá v tomto stereo kodéru je rovna 97násobku frekvence pilotního tónu. Díky tomu je velmi snadné potlačit nežádoucí spektrální složky okolo vzorkovací frekvence bez negativního ovlivnění vlastností hlavního signálu. Použitím mikrokontroléru je počet součástek výrazně zredukován a je dosaženo výborných vlastností v běžném provozu.

Úprava a použití koncového stupně z vozidlových radiostanic

Pro vysílání vyššími výkony se vedle vlastních konstrukcí dají použít také koncové stupně z vyřazených vozidlových radiostanic pro pásma 45-80 MHz zejména značky Tesla. Po jejich úpravě získáme zesilovač pro FM vysílání s typickým výstupním výkonem 15 W.

AM vysílač 25 W PLL 530-1800 kHz

Pásmo středních vln je u nás přes den prakticky prázdné a přitom střední vlny naladíte téměř na každém přijímači. Vysílání na středních vlnách stojí za vyzkoušení. Následující zapojení ukáže, že postavit AM vysílač s dobrými parametry není s dnešními součástkami vůbec nic složitého. Konstrukce je poměrně jednoduchá, prakticky bez nastavování a její úspěšné zprovoznění je otázkou pouhého dodržení postupu.

Konstrukce externích autorů
FM vysílač 20 W PLL
Připojení PLL s SAA1057 k 5W VF části
5W FM vysílač all-in-one
Za správnost odpovídá původní autor. Přidat vlastní dílo.
Starší řada konstrukcí
Tyto konstrukce a články mohou posloužit zejména ke studijním účelům nebo jako inspirace. Vzhledem k datu jejich vzniku už mohou být technicky překonány nebo může být problém sehnat potřebné komponenty.
Jednoduchý FM vysílač 0,4 W

FM vysílač 3 W:
Blokové schéma
Napájecí zdroj
Vysokofrekvenční část
PLL - digitální ladění
Zvukový limiter

PLL s LED displejem ovládaná tlačítky by Hrabosh
PLL s LCD displejem ovládaná tlačítky by Music_CB

Stereo kodér s limiterem
Datasheet BA1404

Přenosný FM vysílač 1 W


Čítač do 1 GHz

Indikátor vybuzení s 10 LED

DTMF dekodér

Program pro výpočet jednovrstvých vzduchových cívek

Úprava zdroje pro radiostanici

Úprava FM radiokarty do PC

Upravujeme FM vysílač Belkin TuneCast II

PMR 446 MHz:
Popis PMR stanice Intek MT-2000
Úpravy PMR stanice Intek MT-2000
Antény pro pásmo PMR/LPD

Ostatní konstrukce a návody
Výroba desek plošných spojů

Koaxiální kabely

Antény obecně

Dipól

GP 1/4

5/8

Yagi

Mobilní závěsná anténa

Anténa typu Discone

Ostatní antény

Praktický návrh filtru vyšších harmonických

Jak získat MPX signál z FM tuneru

Blikač z relé

Vypnutí zvuku spouště fotoaparátu u telefonu Samsung S5611

 

(C) 1999-2021 Pira.cz

Hledej na Pira.cz