Úprava zdroje pro radiostanici

Už delší dobu mám doma stabilizovaný zdroj pro CB radiostanici od firmy Elix, který jsem se rozhodl použít pro napájení vysílače. Překvapil mě ale ostrý brum v modulaci, který se různě měnil podle polohy vodičů vedoucích ze zdroje k vysílači. U zdroje vlastní výroby se mi tento problém nevyskytl, takže bylo jasné, že se zdrojem od Elixu není vše v pořádku. Podezření padlo na neodrušení usměrňovače. Tato doměnka se po rozebrání zdroje potvrdila. Tady je jeho celkové zapojení:

zdrjelx1.gif (2123 bytes)

Je v něm použit transformátor s odbočkou uprostřed sekundárního vinutí, takže stačí jen dvě usměrňovací diody. Stabilizátor je klasický 7812 podložený LED diodou, která funguje i jako indikátor zapnutí. Za provozu je na ní napětí asi 1,8 V, což dává společně se stabilizátorem výsledných 13,8 V.
Schéma po úpravě vypadá takto:

zdrjelx2.gif (2392 bytes)

Přidal jsem tři kondenzátory k odrušení usměrňovače a jeden elektrolyt na výstup, který pomůže při náhlých změnách odběru proudu. Místa bylo ve zdroji poměrně dost, takže přidání součástek bylo bez obtíží. Shora uvedený problém díky této úpravě zmizel. Je skoro nepochopitelné, že těch pár součástek navíc v celkové hodnotě několik Kč nemohl zdroj obsahovat už od výroby, hlavně když jeho cena byla asi 400 korun.