5W FM vysílač all-in-one
Po dlouhodobém studiu dokumentací, návodů a postupů jsem z dostupných informací a praktických testů vytvořil tento vysílač all-in-one.
Zapojení obsahuje:
součástky
Obvodové zapojení
Vstup je rozbočen pro vysílací část a indikační část. Signál pro indikační část je zesílen IC1 a IC51, přes systémový konektor (piny 7 a 8) veden do IC101 a IC201 a následně zobrazen ve formě 2x 10 LED bargrafu. Signál pro vysílací část je veden přes nízkošumový předzesilovač a regulátor úrovně T201, T202, T251, T252 do clipperu IC201, IC251 a výstupního zesilovače IC202 a IC252 do přepínací matice IC402 a IC403 řízené IC401 s obsahem pll.hex http://pira.cz/stereo.zip ovládným signálem z předního panelu (pin 16). Signál je sloučen s datovým tokem RDS z enkodéru IC301 (program není k dispozici, je nutno jej zakoupit na eshopu pira.cz) v IC404. Dále pak je sloučen s řídícím napětím PLL závěsu IC501 a veden na modulační varikapy. IC 501 je ovádán signály SDA a SCL (piny 15 a 17) z přednho panelu. Signál SCL je odbočen do Q801 kde s C801 tvoří zpožďovací obvod a přes Q802 odpojuje napájení koncového tranzistoru během přelaďování a je zpět veden na čelní panel přes pin 12 k indikačni LED. Signály SDA a SCL jsou generovány mikroprocesorem IC1 na čelním panelu s obsahem http://pira.cz/pll16f84.zip. Ten dále přes multiplexní sběrnici zobrazuje hodnotu na LED segmentovky. T601 představuje napětím rozmítaný oscilátor, jeho výstup pokračuje do oddělovacího budiče T602 a přes přizpůsobovací člen TR601 je veden do koncového T603. Za ním následuje pásmová propust a výstupní BNC konektor.
Provedení
Celé zapojení je na dvou oboustranných plošných spojích o rozměrech menších v součtu než A4. Pokud nemáte plošný spoj s prokovy, je nutno na několika místech prokovy vytvořit pomocí drátu a následně pájet součástky z obou stran. Hardcore konstruktéři mohou vynechat i patice pro IO ;-)
Oživení
Při poctivé práci chodí vysílač na první zapojení, samozřejmě s nutností nastavení a doladění. Přesto však raději doporučím osazovat postupně po blocích a ty hned po dokončení oživovat. Odkazuji na stránky autorů jednotlivých částí uvedených pod prvním obrázkem. Zde bych jen opisoval postupy a takto si alespoň prohlédnete původní konstrukce.
Bugy
Pokud se nepodáří nastavit obstojně clipper, je nutno snížením hodnoty R207/R257
zvýšit výstupní úroveň vstupních tranzistorů.
VR301 nemá zcela ideální hodnotu poněvadž musí být otočen téměř úplně vlevo.
Budu se tímto zabývat u dalšího exempláře, prozatím si s tím buď musíte pohrát
a nahradit anebo vzít jako vlastnost.
Pokud použijete pro sběrnicový kabel konektor do PCB z GME podle specifikace na hlavní
desce, budete mít pravděpodobně prostorový problém s elektrolytem vlevo a
rezistorem+varikapy vpravo od něho. V tomto případě je nutno kousek konektoru vpravo
seříznout a kondenzátor položit.
Některé převodníky USB<->RS232 převážně s PL232 nejsou se zabudovaným RDS
kodérem kompatibilní. Úspěšně byl RDS odladěn s převodníkem ATEN UC232A, avšak i
ten musel být nastaven jako COM1, jinak ovládací program nebyl ochoten fungovat.
Zkušenosti
Postavil jsem zatím dva exempláře, u obou se při nedostatečném stínění ozývalo cvrlikání sběrnic. Koncový tranzistor nemusí mít aktivní chlazení (ventilátor), pokud má anténa PSV menší než 2,5. Reálný dosah je z prvního patra panelového domu v údolí cca 1 km, na kvalitním autorádiu ve směru vyzařování 3prvkové Yagi byl slyšet vysílač ve vzdálenosti 18 km. Na kopci jsem s tím zatím nebyl, ale věřím že pokud by byl vhodně zvolen poblíž aglomerace, je návštěva ČTÚ otázkou 30 minut...
A teď to nejdůležitější:
Ovládací panel, plošný spoj, vrchní strana
Ovládací panel, plošný spoj, spodní strana
Základní deska, plošný spoj, vrchní strana
Základní deska, plošný spoj, spodní strana
Anebo všechno pohromadě včetně dat pro Eagle: all-in-one v5.zip
Přeji hodně zábavy a hlavně nezapomeňte:
!!! POUŽÍVÁNÍ TOHOTO VYSÍLAČE JE V ČR ZAKÁZÁNO !!!
&Tony