Antény pro pásmo PMR/LPD

Na anténě vždy záleží, pásmo PMR není výjimkou. Pokud se rozhodnete pro zvýšení dosahu radiostanic, správná anténa je nejlepší začátek. Výhodou je, že pro PMR lze použít veškeré komerčně prodávané antény pro amatérské pásmo 70 cm či profesionální použití ve službách. Ceny za mobilní antény se pohybují od 400 do 2000 Kč, za venkovní anténu pak dáte i mnohem více.
Druhá možnost je vlastní výroba a i zde je z čeho vybírat. Jako svod od antény jsou použity koaxiální kabely RG58 nebo RG59. Snažte se dosáhnout minimální možné délky, nejlépe vždy do 5-10 metrů. Útlum kabelů v pásmu PMR je už poměrně velký.

pendrek.jpg (3138 bytes)Pendreková anténa pro mobilní provoz

K její výrobě budete potřebovat tuhý koaxiální kabel (RG59) a příslušný BNC konektor. Konektor nakrimpujte nebo jiným běžným způsobem připojte ke koaxu o délce zhruba 20 cm. Těsně nad konektorem odřízněte vrchní izolaci v délce asi 0,75 cm. Obnažené stínění nožem přerušte blíže konektoru a odhrňte. Dále je třeba odstranit vnitřní izolaci, stačí v délce kolem 0,5 cm. Pozor, neporušte při tom vnitřní vodič! Stínění připájejte k vnitřnímu vodiči, nesmí se již nikde dotýkat stínění vedoucího od konektoru. Od konce stínění konektoru odměřte asi 14,5 cm a zbylý kabel uštípněte. Na konci kabelu spájejte vnitřní vodič se stíněním. Na upravené místo u konektoru navlečte bužírku a zafixujte izolační páskou.

Závěsná pokojová anténa

Hodí se pro zavěšení za okno nebo třeba na strom. Jde o klasickou čtvrtvlnnou anténu s dvěma protiváhami vyrobenou z kousků koaxiálního kabelu RG59. Jako přívod je použit RG58.
Způsob sestavení je patrný z obrázků. Svislý zářič má délku 16,5 cm, měřeno již od konce stínění RG58. Protiváhy mají délku 17 cm a jsou sklopeny pod úhlem 45°. Na koncích RG59 je vždy vnitřní vodič spájen se stíněním.

ant14.jpg (5403 bytes)    ant14d.jpg (17320 bytes)

Venkovní anténa

Podle všech známých zásad lze i pro pásmo PMR sestrojit skládaný dipól se symetrizační smyčkou. Impedance přívodního kabelu by měla být 75 ohmů (RG59). Na symetrizační smyčku lze použít i RG58. Délka dipólu by měla být 34 cm, délka smyčky 22,6 cm. Na ostatních rozměrech již tolik nezáleží. Anténa dává perfektní výsledky, vůbec se nedá srovnávat s původní anténou radiostanice. Kdo nezkusí, neuvěří!
Pozn.: Není třeba mít výčitky svědomí, právě s touto anténou přesně dosáhnete povoleného vyzářeného výkonu 0,5 W ERP.

dipol.jpg (5666 bytes)


(C) 2003 Pira.cz