Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
Anténa typu Discone

d150.jpg (71032 bytes)Anténa typu Discone je širokopásmová anténa hojně využívaná hlavně pro příjem služeb na různých pásmech od desítek MHz až po jednotky GHz. Výhodou této antény je, že si drží své parametry skrze celý rozsah frekvencí. Dá se skvěle použít i na vysílání. Zde ovšem vstupuje do hry několik zásadních omezení.

Předně je potřeba říci, že pořizovat si Discone primárně pro účely vysílání či příjmu na VKV FM není úplně dobrý nápad vzhledem k poměrně vysoké ceně, velkým rozměrům i zmíněné širokopásmovosti (malé či žádné potlačení vyšších harmonických). Můžeme se proto věnovat spíše případu, kdy už nějakou Discone používáme a nechce se nám kvůli občasnému vysílání rádia montovat další anténu.

Nejlepší volbou z hlediska parametrů je bezpochyby dvojitá discone s rozsahem od cca 25 MHz. Je to docela velké monstrum, parametry pro příjem i vysílání, včetně pásma VKV FM, jsou ovšem špičkové, vyzářeným výkonem překoná i klasický dipól. Anténa je dosti nápadná, dráždící okolí a působící dojmem zřízené pobočky NASA, což může vyústit až v komické situace. Lidé jsou různí. Kupříkladu máme sousedku, která si ve dveřích neváhá postěžovat na to, že blbě spí a že má v bytě geopatogenní zóny. Je to ta ideální cílová skupina pro prodejce všelijakých nesmyslů, jako jsou  plastové berušky proti rakovině lepené na mikrovlnnou troubu nebo pohlcovače záření lepené na mobil ze zadní strany, takže mobil o to víc zvýší výkon a svítí své inteligentní majitelce do makovice. Jednou také projevila starost o to, jestli náhodou neprovozujeme nějakou wifinu, že to záření prý škodí malým dětem. To už jsem vyprsknul smíchy, při vědomí toho, že wifina je asi ten nejmenší problém ve srovnání se zbytkem arzenálu...

Zdaleka ne každý má podmínky pro instalaci plnohodnotné dvojité či jednoduché Discone. Proto se vyrábí i řada menších antén Discone, dokonce i řada typů, které lze přidělat na zábradlí balkónu (na obrázku typ Diamond D-150). Zde už nastává zádrhel. Tyto antény se totiž chovají jako Discone až od frekvencí v řádu stovek MHz, přestože nejnižší pracovní kmitočet je udáván třeba 50 MHz. Docíleno je toho tak, že celý produkt je de facto složen z několika různých antén, na nižších kmitočtech se to chová například jako zkrácená čtvrtvlnná anténa, a ta, jak víme, příliš širokopásmová není. Obvykle je laděná tak, aby pokryla příslušné radioamatérské pásmo. Takže taková anténa jako celek má na nižších frekvencích "díry", relativně dlouhé úseky pásem, kde se pro vysílání nedá použít a ani příjem není nic extra. Pokud navíc vezmeme do úvahy, že VKV FM rozhlas se silnými vysílači způsobuje obecně při příjmu širokého pásma problémy kvůli zahlcování přijímače, musíme počítat s tím, že na malých Disconách bude toto pásmo spíše úmyslně potlačeno než že by si někdo dával práci, aby pěkně chodilo.

V praxi to znamená, že "balkónové" typy antén Discone mají na VKV FM potlačení asi 8 dB proti dipólu a samozřejmě velmi mizerné PSV. Nezískáme z nich tedy o mnoho více než pouhou desetinu výkonu ve srovnání s dipólem. V situaci, kdy není k dispozici jiná anténa, je to samozřejmě pořád lepší než vysílat na kus drátu, maximální výkon vysílače by ale neměl překračovat 1 W a s příliš velkým pokrytím nelze počítat.

 

 

 

(C) 1999-2024 Pira.cz