Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
Vypnutí zvuku spouště fotoaparátu u telefonu Samsung S5611

Tento článek popisuje svérázný postup vypnutí zvuku spouště fotoaparátu u telefonu Samsung S5611, aniž by byly jakkoli narušeny ostatní funkce telefonu. Stejný postup lze použít prakticky u všech podobných zařízení bez rozdílu značky. Předem upozorňuji, že věci, které jste do teď považovali za šílené, jsou vlastně celkem banální ve srovnání s tím, co se tu dočtete. Nevěříte? No já vás varoval.

Nepatřím k těm, kteří by museli mít nový mobil co půlrok. Vlastně ani rok, dva, tři... Až do chvíle, kdy ten současný začne vykazovat nějakou objektivní vadu, pro kterou jej nelze dále používat. Vývoj a směr v oboru mobilních telefonů běžně nesleduji, protože mě to v podstatě nezajímá. Tak tedy v domnění, že si vyberu nějaký klasický tlačítkový telefon, jsem si prošel nabídku současných modelů. Bohužel se někde stala chyba. Já jsem chtěl telefony, místo toho se mi otevřel nějaký katalog plastových oken na hajzlík. Však z nich se dá také volat, no ne? Tak tomu budeme říkat telefon.

Kdo chce dneska telefon v podobě, která připomíná telefon, případně telefon, který se nemusí přikládat k uchu oběma rukama, má výběr omezený jen na několik modelů, a ty lepší z nich jako na potvoru ani nejsou skladem. Je to vlastně něco podobného jako navštívit místní elektro v 80. letech.

Jeden z použitelných modelů je právě Samsung S5611, který byl sice v posledním stádiu vývoje úmyslně dokurvený, aby se moc neprodával, ale pořád je to jedna z mála použitelných možností. Tento telefon je také vybaven fotoaparátem, resp. jeho relativně zdařilou imitací. Možná se ptáte, k čemu foťák, když chci jen telefon. No to máte snadné. Segment jednoduchých samostatných fotoaparátů, přestože v něm bylo pár povedených a oblíbených kousků, už prakticky neexistuje.

Jestli chcete mít při ruce nějaký foťák, kupte si mobil. Tam si třeba můžete nastavit tichý režim, takže telefon ani nepípne, a můžete v klidu fotit, zaměřit, stisknout spoušť a ... "křáááááp práááásk"! Co to kurva je? Znělo to jako by telefon někdo právě rozšlápnul, ale to není možné, protože ho dosud držím v ruce. Dozvídám se, že to je zvuk závěrky. Jaké, když tam žádná mechanická závěrka není? No to musí být a nejde to vypnout, protože ... protože EU. Telefon prostě při focení musí vydávat nějaký kravál, protože vy byste s ním určitě někde šmírovali, tak to budete povinně poslouchat a basta. Jako by všichni úchylové neměli dost jiných možností k realizaci. Mohou se třeba přidat k těm, kteří tyhle kokotiny vymýšlí a implementují, nebo prostě pořizovat snímky a záznamy něčím, co kravál nedělá.

A tak začala zase jedna bitva v nikdy nekončícím boji s lidskou debilitou a jejími plody. Protože jsem nenašel žádný postup, jak tohle blití při focení vypnout, namísto softwarového řešení volím řešení hardwarové, tedy řešení absolutní, definitivní a naprosto účinné.

samsung1.jpg (58994 bytes)
Telefon před úpravou.

Podstatou úpravy je samočinné odpojení zadního reproduktoru v případě, že je přítomno napájecí napětí na přívodu do fotoaparátu (to je ta kostička uprostřed). Prezentovaný způsob je ten nejjednodušší, jaký se mi vzhledem k přístupnosti součástek a signálů na desce podařilo nalézt.

samsung2.jpg (96113 bytes)
Telefon po úpravě. Reproduktor zde vidět není, ten je usazen do zadního krytu a jeho dva vývody se dotýkají kontaktních ploch vlevo dole. Jedna z těchto ploch je překryta kouskem izolační pásky, na které spočívá nová kontaktní plocha, spínaná přes relé.

samsung1.gif (2644 bytes)
Schéma úpravy. Reproduktor je původní, zbylé součástky jsou přidány.

Reproduktor je zapojen v můstku, na jeho dvou přívodech je tedy identický signál, akorát s otočenou fází. Pokud není reprodukován zvuk ani není aktivní foťák, je všude nulové napětí a tedy se nic neděje. Ve stavu, kdy foťák není aktivní, ale reproduktor má reprodukovat, je na jeho přívodech kromě zvukového signálu také stejnosměrná složka o napětí 2 V. To je napětí proti zemi. Toto napětí, sebrané přes Schottkyho diody z obou původních kontaktních plošek, aktivuje elektronické relé, které připojí reproduktor. Pokud se ovšem objeví napětí na přívodu do foťáku (na tom konektoru je to třetí pin zprava), tranzistor sepne a tím uzemní řídicí napětí pro relé. Relé odepne reproduktor a ta zrůdnost se stane minulostí. Je to vlastně naprosto triviální.

Samozřejmě nemohu zapomenout na drobné poučení: Jakýkoli zásah do zapojení telefonu děláte na vlastní riziko, přicházíte o záruku a telefon po této úpravě nelze legálně používat. Bez přesné znalosti toho, co děláte, se do toho vůbec nepouštějte. Žádnou radu ani pomoc nežádejte a nečekejte, je to jenom na vás. Popis úpravy je úmyslně stručný. Ještě jednou opakuji, že pokud tomu nerozumíte, berte to jenom jako kuriozitu a nechte to plavat.

Je smutným faktem, že k uspokojivé funkci by telefon potřeboval těch úprav víc. Třeba mě sere, že vůbec nejde poznat, jestli je telefon zapnutý. Displej je zcela černý a nikde není žádná provozní indikace. Naprosto nepochopitelné. Blikání nějaké signalizační LED by asi byl nepřekonatelný problém. Akorát je divné, že před patnácti lety to uměly i ty nejlevnější modely. Holt pokrok nezastavíš.

 

 

 

(C) 1999-2024 Pira.cz