Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
Zesilovač 300 W: 3. díl — Výměna napájecího zdroje

V předchozích dílech jsme starší FM zesilovač o výkonu 300 W zrepasovali do použitelného stavu. Postupem času vyvstala potřeba vyměnit i původní napájecí zdroj za nový. A tak jsme tu s dalším pokračováním našeho seriálu.

Původní napájecí zdroj byl tvořen toroidním transformátorem. Ten měl dvě sekundární vinutí a přes usměrňovače napájel dva samostatné spínané regulátory (DC měniče) napájecího napětí. Jejich výstupy byly zapojeny do série, čímž vzniklo výsledné napájecí napětí pro zesilovač. Celé toto řešení bylo poplatné místu a době svého vzniku a mělo některé zásadní nevýhody: velká hmotnost toroidního transformátoru, proudový náraz při zapnutí, relativně špatná celková účinnost, a v neposlední řadě chyběla jakákoli výkonová rezerva, součástky zdroje jely úplně na doraz. U zařízení, které má odkrouceno desítky let v provozu, se to nakonec ukázalo jako největší problém. Během vysílání došlo k průrazu jednoho z regulátorů a napájecí napětí pro zesilovač vylétlo o 10 voltů vzhůru, což se projevilo zejména nárůstem výkonu a generovaného tepla. To sice ještě není fatální (na druhém regulátoru šlo trimrem celkové napětí zase snížit), ale brzká výměna napájecího zdroje se tím stala nezbytnou.

Volba padla na spínaný napájecí zdroj MEAN WELL RSP-1000-48 s parametry 48 V, 21 A, 1 kW. Výhoda tohoto zdroje je v možnosti nastavení výstupního napětí v rozsahu 43 až 55 V. Jak jsme zjistili již dříve, právě hodnota kolem 43 V je pro zesilovač optimální z hlediska účinnosti, při požadovaném výstupním výkonu 300 W. Napájecí zdroj je svým maximálním dodávaným výkonem záměrně značně předimenzovaný. Bohužel tomu odpovídá cena tohoto průmyslového zdroje, i se slevou cca 5 tisíc Kč bez DPH.

300amp30.jpg (185295 bytes)

Spolu se zdrojem je potřeba vyměnit i původní 24V ventilátory za variantu vhodnou pro napětí 48 V. Použitelný typ je SANYO DENKI 9G0948M2021.

Začneme odpojením a vyhozením všeho, co už v bedně není potřeba: trafo, usměrňovače, kondenzátory, regulátory, ventilátory, konektory, drobný montážní materiál. Najednou zjistíme, že uvnitř zůstalo jen prázdno. Nový zdroj do zesilovače svými rozměry pasuje dvěma způsoby - na chladič nebo na dno namísto původního trafa. Volíme druhou variantu, aby zdroj nebránil průtoku vzduchu přes součástky zesilovače. Je třeba vzít úhlovou brusku a vyříznout ze dna kus plechu kolem vybouleného původního montážního otvoru trafa. Plech je nějaká slitina, není to ocel, takže řezat to flexou je opravdu "zábava".

Zdroj lze upevnit ke spodnímu plechu přes nově vyvrtané otvory, pokud se ze spodu provléknou šroubky se závitem M4. Nebo lze použít volitelné montážní příslušenství. V našem případě byla použita kombinace obou metod (viz obrázek dole). Pod zdrojem jsou ještě podložky na všech montážních otvorech, aby zdroj neležel celou plochou na již značně zchátralém dnu.

Výstup zdroje lze ovládat kontaktem připojeným na konektor CN50, vývody číslo 2 a 6. K aktivaci zdroje je třeba tyto kontakty propojit. Toho využijeme, protože z původního zapojení nám na chladiči zbyl termostat. Při překročení kritické teploty se zdroj vypne, dokud chladič nevychladne. Je to taková havarijní pojistka proti přehřátí, žádný zázrak, ale nic nás to nestojí, jen dva dráty připojené na termostat. Původně má termostat jeden z vývodů zapojen na zem, toto spojení je třeba přerušit.

Po zapojení a důkladné kontrole nejprve na plusový vývod zdroje připojíme pouze ventilátory. Vyzkoušíme funkci a změříme napětí. Nastavíme napětí na 43 V trimrem na zdroji a připojíme i vlastní zesilovač. Na veškeré vývody zdroje je vhodné nacvakat odrušovací ferity, bez nich měl zdroj problém udržet za provozu plné nastavené napětí, pokud se například přes voltmetr přivedlo na vývody zdroje vf napětí pochytané z okolí. Poznalo se to na otáčkách ventilátorů. Ono měřit multimetrem v tak silném vf poli je vůbec legrace. Ale dá se to.

Z původního zapojení nám zbyla ještě destička s LED diodami z předního panelu. Veškeré součástky z ní lze odpájet a přes tři odpory 4k7 0,6W jednotlivě rozsvítit ty tři zelené LEDky napětím přímo ze zdroje. Funkci to už žádnou nemá, je to spíše jen na efekt, aby na panelu něco svítilo. Dalo by se vymyslet leccos, třeba ochrana proti nepřizpůsobené anténě, ale znáte to: moc práce, není čas, je moc ošklivo, je moc hezky, atd... Zesilovač jako celek je nyní dimenzován prakticky na dvojnásobek jmenovitého výkonu, takže žádné přehnané obavy. Naprosto bez problémů by z něho šlo dostat nějakých 450 W, stačí jen nastavit o něco vyšší napětí a budit výkonem cca 4 W. Ale vliv na pokrytí by byl marginální, navíc se dost hřeje výstupní filtr a kabel k výstupnímu konektoru, nebudeme to dělat.

Zesilovač je nyní vlastně úplně novým výrobkem v nádherném retro obalu. Zvedla se i celková účinnost, dosahuje téměř 60 %. Tak ať vám to vysílá! :)

01 - Zesilovač po demontáži původního napájecího zdroje a původních ventilátorů 02 - Původní napájecí zdroj a jiný nepotřebný binec 03 - Zesilovač s novým napájecím zdrojem 04 - Zapojení napájecího zdroje 05 - Rozvětvení napájení 06 - Mechanické uchycení napájecího zdroje 07 - Uvedení do provozu 08 - Uvedení do provozu - budicí výkon 3 W, výstupní výkon cca 330 W 09 - Příkon zesilovače 10 - Výstupní výkon zesilovače

Všechny články:

Vysílač ze second handu — nový trend na pirátské scéně?
FM zesilovač 300 W: 1. díl — Od převzetí k prvnímu zapnutí
FM zesilovač 300 W: 2. díl — Zpět do služby
FM zesilovač 300 W: 3. díl — Výměna napájecího zdroje

 

 

 

(C) 1999-2024 Pira.cz