Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
Příběhy pirátských rádií: 3. díl - Rádio Bílá hora

http://rbh.czechian.net

Vysílání rádia začíná v létě roku 2004 před autoveteránským srazem v kempu u Havlíčkova Brodu. Provozovatelem je Tomáš, elektrotechnický nadšenec, který se k zájmu o vysílací techniku dostal na základní škole. Podle návodu v časopise Amatérské rádio postavil vysílací obvod, pomocí kterého uskutečnil své první vysílání. „Bylo mi asi dvanáct let a vysílal jsem poplašnou zprávu, že na nás letí ze Sovětského svazu rakety,“ vypráví Tomáš s nostalgickým úsměvem. Na střední škole zakoupil německý vysílač z vetešnictví, který uvedl zpět do provozu. Pokusné vysílání uskutečnil u kamaráda, jehož bratr zachycoval po sídlišti signál pomocí přenosného radiomagnetofonu. Další zkušenost získal přímo ve škole. Po „černém“ napojení školního rozhlasu odvysílali s kamarády předem nahrané relace parodující pravidelné školní vysílání.

Dále Tomáše po poslechu nahrávek Českého rozhlasu fascinovalo hrdinství redaktorů, kteří udrželi vysílání v krizových okamžicích dějin. S kamarádem následně vytvořili několik pořadů, parodujících okupační vysílání v roce 1968. Nahrávky byly uloženy s předsevzetím budoucího odvysílání. Po nástupu na vysokou školu se stal nadšeným posluchačem radioamatérského provozu a českých stanic vysílajících ze zahraničí. Po prvotním vysílání se smyšlenou radioamatérskou značkou se stal oficiálním koncesovaným radioamatérem. Další cesta ho vede ke konstrukcím Teslových transformátorů s elektronkovým buzením. Se získanými zkušenostmi s konstrukcemi a čerstvě nabytými vědomostmi staví Tomáš nový středovlnný vysílač. Po dokončení a vyladění na volný kmitočet 1620 kHz bylo rozhodnuto i o názvu rádia. Numerická hodnota vysílací frekvence se shodovala s významným datem českých dějin. Zrod rádia Bílá hora se dle Tomáše datuje k 9. 7. 2004. Poslední den téhož roku uskutečňuje první silvestrovské vysílání. Použil krátkovlnný radioamatérský vysílač s připojeným zesilovačem o výkonu 1,5 kW. Výkon musel být po začátku vysílání snížen z důvodu rušení odbavovacího počítače. Po pěti hodinách provozu vyhořel napájecí transformátor zesilovače a vysílání bylo ukončeno.

V roce 2005 se Tomáš rozhoduje postavit vysílač na vlny krátké. Přestavbou zesilovače od výrobce Tesla získává výkon okolo 150 wattů. Po konzultaci s odborníkem na šíření volí nový volný kmitočet 3333,3 kHz. V den plánovaného silvestrovského vysílání s dlouholetým kamarádem Richardem Adamem, swingovou zpěváckou hvězdou padesátých let, nahrávají pořad s písničkami do večerního vysílání. Vysílání bylo spuštěno v 17 hodin. Hrála muzika let šedesátých prokládaná vstupy s identifikací stanice. V 18 hodin začal pořad Richarda Adama. K plánovanému živému vysílání již nedošlo. Ozvala se rána a vlivem zkratu na vysokonapěťové části vysílače vypadl hlavní jistič. Závadu se nepodařilo odstranit a vysílání skončilo.

V průběhu ledna přišlo Tomášovi mnoho posluchačských reportů z okolních států. Velký úspěch odstartoval stavbu dalšího, spolehlivějšího vysílače. Časově náročná stavba neumožnila rozsáhlejší přípravu programu. Protože z důvodu loňského nezdaru slíbil Richardovi odehrát znovu celý program, první část vysílání byla zajištěna z nahrávky. Další pořad v tříhodinové délce, věnovaný českému undergroundu, natočili spolu s Honzou ze Sedlčan. S kolegou z tehdejšího Radia Clipper připravili obnovené vysílání po patnácti letech. S kolegou ze zaměstnání nahráli dvouhodinový pořad o metalové muzice. Na Štědrý den byla provedena instalace veškerého zařízení za účelem testování. Ve 22 hodin se ozvalo pokusné vysílání s výkonem vysílače 150 wattů, potvrzené uspokojujícími reporty z celé České republiky.

Vzhledem k masivní propagaci chystaného silvestrovského vysílání a očekávané velké poslechovosti Tomáš trpěl trémou a obavami z poruch. V sedmnáct hodin zapnul vysílač a začal odříkávat úvodní slova vysílání, které mu hladina adrenalinu nedovolila zkomolit. Poté spustil záznam Richardova pořadu a dále se věnoval kontrole systému. V průběhu prvního pořadu začaly přicházet zprávy o poslechovosti z ČR. A potom přišel šok v podobě reportu z Francie. „Hladina adrenalinu se minimálně zdvojnásobila, a tak jsem v prvním živém vstupu hovořil již jako ostřílený profesionální moderátor, což mne samotného překvapilo,“ vzpomíná Tomáš. Následovaly reporty z Německa, Polska, Anglie a Švédska. Hlavní náplní vysílání se stalo živé čtení posluchačských reportů, které dostalo přednost před posledním předtočeným pořadem. O půlnoci byla odehrána kompletní československá státní hymna a po ní mikrofon už jen zachycoval zvuky půlnočního ohňostroje. Po půlnoci bylo obnoveno moderované vysílání. Na závěr byla puštěna skladba skupiny Paradox - CZ. Tentokrát technika nezklamala.

Rádio Bílá hora vysílalo také v FM pásmu na frekvenci 96,9 MHz. První experimenty byly provedeny v červnu 2007. Na státní svátky 5. a 6. července bylo na nejmenovaném stanovišti připraveno vysílací pracoviště a po zkušebním odvysílání několika budovatelských písní započalo vysílání ostré. Odvysílány byly znělky rádia Clipper a jeho záznam vysílání z roku 2006, koncert Boba Dylana, Plastic people, repríza pořadu Richarda Adama ze silvestra 2005. Po soumraku bylo vysílání přesunuto k táborovému ohni, kde zaznělo mnoho písní od improvizované právě vzniklé kapely. Vysílání bylo v noci ukončeno a volně navázalo v poledne následujícího dne. Zazněly reprízy dalších silvestrovských pořadů, mluvené slovo a pořady z archivu RBH a Radia Clipper. Jako další byl odvysílán zvukový záznam zábavy, uváděný moderátorem Miloslavem Lelkem. Vše bylo ukončeno hodinu po půlnoci…

Další vysílání RBH zrealizovali ze stejného místa o prvním zářijovém víkendu. Vysílání bylo na hodinu přerušeno. Došlo k přesunu vysílacího týmu na nové stanoviště ve Zduchovicích, kde byl pomocí bezdrátového mikrofonu snímán koncert skupiny P.R.D.I. Po ukončení koncertu skončilo i vysílání RBH. V říjnu téhož roku došlo k dalšímu vysílání v FM pásmu. Byla vylepšena anténa a výkon zvýšen na 100 wattů. Program se nesl v „budovatelském“ duchu a byla odvysílána nahrávka koncertu hudební skupiny DG 307.

Dalším vysílacím dnem byl silvestr roku 2007. Experimentálně se vysílalo do středovlnné antény vynesené do výšky pomocí plynem naplněného balónu. V programu se opět objevil Richard Adam, posluchače pozdravil i zpěvák skupiny Markýz John. Vyvrcholením byl čistě fonetický pořad s veteránskou tématikou.

První víkend v září 2008 nastal další vysílací maraton rádia RBH. Akce se uskutečnila z kóty 600 m nad mořem. Program obsahoval reprízy všech předchozích silvestrovských pořadů. Signál byl opět šířen souběžně i v pásmu FM, na frekvenci 96,9 MHz. Vysílání rádia RBH v tomto pásmu mohli posluchači naladit i začátkem října v Žacléři. Anténa umístěná na komíně továrny a 100wattový zesilovač zprostředkovaly dobré plošné pokrytí. Obsahem vysílání se stalo převážně mluvené slovo samozvaných moderátorů. V roce 2008 odvysílalo RBH ještě klasickou podvečerní relaci, ukončenou druhý den v ranních hodinách. V programu se opět objevily předtočené pořady a živé moderování. Po tomto vysílání však k Tomášovi pronikly informace o zájmu Českého telekomunikačního úřadu o pirátské vysílání rádia.

V roce 2009 bylo rádio preventivně přestěhováno mimo Prahu. Nové prostory umožnily vysílání na třech frekvencích zároveň. Rozšířením týmu se rozšířilo i portfolio uměleckého projevu. Téměř celé vysílání tak probíhalo naživo za hojné participace moderátorů. Tři frekvence se ukázaly jako obtížně technicky zvladatelné, moderování naopak dostalo novou sílu a spád.

Na stejné kótě začalo i další silvestrovské vysílání roku 2010. Bohužel se při nutném přesunu techniky zasněženým terénem dostal do zařízení sníh. Vlhkost způsobila kolaps napájecí části vysílače. „Byl vidět vodorovný šedý dým, jako z výfuku od Trabanta,“ dodává se spikleneckým úsměvem Tomáš.

Poslední vysílání je Silvestr roku 2011. Použita byla zcela nová konstrukce vysílače. Pozměněno bylo týmové složení, ve studiu byl přítomen jazykově vybavený moderátor. Rozděleny byly i obslužné funkce jednotlivých částí vysílacího systému. Tato sestava a strategie se pozitivně odrazily do celého vysílání, v jehož průběhu se nevyskytly žádné problémy.

Svým postojem k ideám vysílání rádia Bílá Hora Tomáš své vyprávění uzavírá: „Já jsem to nikdy nebral jako alternativu k systému, vždycky jenom jako pobavení. Rádio Bílá hora vzniklo, aby byla ukojena moje potřeba provozovat rozhlasové vysílání.“


Všechny články:

Příběhy pirátských rádií: 1. díl - Úvod
Příběhy pirátských rádií: 2. díl - Rádio Zlatá stezka
Příběhy pirátských rádií: 3. díl - Rádio Bílá hora
Příběhy pirátských rádií: 4. díl - Rádio Bomba FM
Příběhy pirátských rádií: 5. díl - Rádio Vagabund Terrorist

 

 

 

(C) 1999-2023 Pira.cz