Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
Příběhy pirátských rádií: 1. díl - Úvod

Tímto úvodním dílem začíná nový nepravidelný seriál, jehož cílem je přiblížit a připomenout příběhy pirátských rozhlasových stanic v České republice.

Na počátku 90. let, při tvorbě příslušné mediální legislativy, ve které se aktivně angažovali i někteří pozdější majitelé největších rozhlasových stanic, byl umožněn vstup do rozhlasového éteru pouze stanicím veřejnoprávním a dále těm soukromým stanicím, jejichž účelem je tvorba zisku, tedy rádio jako samostatný podnikatelský záměr, odsouhlasený v rámci více i méně transparentního licenčního řízení. Při tvorbě legislativy se zcela "zapomnělo" na oblast, která je běžná v jiných, více i méně rozvinutých zemích, a která bývá nazývána jako terciární rozhlasový sektor, představující vesměs lokální soukromé rozhlasové stanice, které nemají za cíl generování finančního zisku, a kde dostatečnou satisfakcí pro provozovatele je třeba už jen samotný fakt, že rádio může vysílat, někdo jej dobrovolně a rád poslouchá, má zpětnou odezvu a má svou nezaměnitelnou atmosféru. To už bychom ale předbíhali, neboť pohled na rozličné důvody a motivace k provozování takového typu rádia by měl alespoň trochu poodhalit tento seriál. Nyní už dejme prostor autorovi:

Na základě nedávné výzvy, která se obracela na všechny, kteří se nějakým způsobem v minulosti podíleli na provozu pirátského vysílání, vznikla vysokoškolská práce, věnující se tomuto fenoménu. Protože však bylo nutné dodržet mnohá interní doporučení ke zpracování tématu, nevznikl v této první fázi přímo ucelený historický dokument. Práce však obsahuje příběhy několika pirátských rádií, které byly sepsány na základě vyprávění samotných provozovatelů těchto rádií. Hlavním přínosem práce jsou tedy, dle mého názoru, právě tyto příběhy, o které se zde nyní, díky pochopení provozovatele těchto stránek, postupně podělím. V případě zájmu o obsah celé práce mne neváhejte kontaktovat.

Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří byli ochotni věnovat svůj čas a umožnili vznik této práce. Pro mne to byla ve všech případech setkání velmi příjemná a přátelská.

Roman Tobin


Všechny články:

Příběhy pirátských rádií: 1. díl - Úvod
Příběhy pirátských rádií: 2. díl - Rádio Zlatá stezka
Příběhy pirátských rádií: 3. díl - Rádio Bílá hora
Příběhy pirátských rádií: 4. díl - Rádio Bomba FM
Příběhy pirátských rádií: 5. díl - Rádio Vagabund Terrorist

 

 

 

(C) 1999-2022 Pira.cz