Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás English
Výběr z nabídky
Poslední události
-
Doporučujeme

rdsspy.com

oviradio.cz

oviradio.cz/jidxc

pivnirecenze.cz

pselectronic.cz

bucek.name

tme.cz

  
Vítejte na stránkách Pira.cz, které se věnují rozhlasovému vysílání v pásmu VKV FM, od těch nejmenších hobby stanic až po profesionální oblast.
Nabízíme služby a vlastní technické vybavení pro aplikace systému RDS a pro monitoring modulačních parametrů FM vysílání. Podílíme se na výzkumu a vývoji ve zmíněných oborech. Naše kodéry RDS v současnosti poskytují RDS signál pro zhruba třetinu FM vysílačů na území ČR, včetně nejvýznamnějších vysílačů celoplošných stanic.

Na těchto stránkách se kromě jiného nacházejí návody na stavbu VKV FM vysílače. Avšak pozor, provoz těchto vysílačů není v České republice povolen. Vysíláním bez licence či použitím neschváleného vysílacího zařízení porušujete platné předpisy a v případě odhalení vám hrozí přinejmenším pokuta! To platí i v případech, kdy jsou jakékoliv negativní důsledky technicky vyloučeny.
  

  
FM zesilovač 300 W: 3. díl — Výměna napájecího zdroje

V předchozích dílech jsme starší FM zesilovač o výkonu 300 W zrepasovali do použitelného stavu. Postupem času vyvstala potřeba vyměnit i původní napájecí zdroj za nový.

26. 05. 2024

FM zesilovač 300 W: 2. díl — Zpět do služby

Dokončíme úpravy a zprovoznění FM zesilovače z minulého dílu a ukážeme si, na co si dát pozor. Stručně se podíváme také na princip činnosti tohoto i většiny jiných zesilovačů.

18. 12. 2023

FM zesilovač 300 W: 1. díl — Od převzetí k prvnímu zapnutí

Ve volném pokračování našeho seriálu o koupi použité vysílací techniky se tentokrát pozastavíme u 300W FM zesilovače Prais 993-E. V dnešním dílu se podíváme, co od použitého zesilovače můžeme čekat. Ještě než zesilovač zapneme, tak nahlédneme dovnitř a zhodnotíme jeho stav.

10. 12. 2023

Vysílač ze second handu — nový trend na pirátské scéně?

Asi nastal čas vynést na světlo to veřejně známé tajemství. Pokud se dnes rozhodnete zařídit si své vlastní rádio, pak v rámci výprodeje použité profesionální techniky seženete na internetu prakticky cokoli a víceméně za pakatel. Prodejci obvykle nemají problém se zasíláním přímo do ČR. Prosím, netlačte se a nikam nespěchejte, tento výprodej už totiž nikdy neskončí a na všechny se dostane.

21. 11. 2023

Na pirátských vlnách v roce 2023

Neustále se vyskytují zvídavé otázky, jak to vypadá s nezávislým vysíláním FM rádia v dnešní době, která je charakteristická spíše jednoduchou instantní digitální zábavou. Využili jsme proto příležitosti být přímo u toho a vysílání jednoho takového rádia jsme se zúčastnili. Evoluce samozřejmě zapracovala i v tomto oboru, a my tak můžeme blíže poznat, jak se to dnes dělá. Pokud snad někdo podlehl představě, že pirátská rádia patří minulosti, pak vás následující krátká reportáž možná přesvědčí o opaku.

7. 10. 2023

Přelaďování pomocí AF ve vysílacích sítích s regionálními vstupy

Dlouhodobým trendem je spojování regionálních rádií do větších vysílacích sítí, ve kterých je velká část programu společná a regionální odlišení je zajištěno dočasným odpojením od centrálního programu. Zejména při poslechu v automobilu pak někdy přichází rozčarování, neboť přijímač přelaďuje i mezi frekvencemi, na kterých je v tu chvíli úplně odlišný obsah, nebo přijímač naopak nepřelaďuje vůbec a musíme tak učinit ručně. Obojí je samozřejmě špatně a obojí se dá řešit.

22. 12. 2022

Přepínač antén s obvodem HMC253

Až osm přijímacích antén lze přepínat pomocí integrovaného přepínače HMC253 od Analog Devices. Otestovali jsme hotovou osazenou desku z eBay.

25. 5. 2021

Test RDS2: Příjem grafického loga FM stanice

O nové verzi systému RDS, označované jako RDS2, jsme informovali už před šesti lety, kdy se celá věc nacházela spíše ve stádiu prvotního nápadu. Od té doby se leccos změnilo a dopracovalo, a RDS2 je nyní již oficiálním standardem. V České republice proběhl první test systému RDS2, konkrétně přenos souboru s grafickým logem stanice.

9. 12. 2019

Rozhovor: Kam kráčí česká rádia posledních 20 let

U příležitosti uplynutí 20 let od založení tohoto webu jsme pro vás připravili rozhovor s jeho autorem. Vzpomeneme na 90. léta, s vysokou mírou otevřenosti zhodnotíme stav rozhlasového vysílání v České republice a nevynecháme ani digitální rozhlas DAB a některá technická vylepšení FM rozhlasu.

28. 11. 2019

Jednofrekvenční sítě pro vysílání FM rozhlasu

icosfn.gif (2983 bytes)Představa, že rádio své pokrytí zajišťuje pomocí vysílačů pracujících na stejné frekvenci, je bezesporu lákavá. Kromě digitálních forem distribuce nám dává takovou možnost i analogová FM modulace. Jsou jednofrekvenční FM sítě novým fenoménem, který způsobí převrat ve využívání FM pásma, nebo jde o řešení z nouze? I na to by měl přinést odpověď tento článek.

25. 12. 2017

Příběhy pirátských rádií: 5. díl - Rádio Vagabund Terrorist

Rádio je jedním z nadšeneckých pirátských rádií, které provozoval na svůj vrub jediný člověk. Svým vysíláním pokrýval okresní město středočeského kraje - Příbram. K prvním pokusům ho motivoval spolužák z elektrotechnického učiliště.

16. 3. 2017

Příběhy pirátských rádií: 4. díl - Rádio Bomba FM

Plzeňské rádio má za sebou dlouhý vývoj. Ve vysokoškolských kolejích Bory náležejících Západočeské univerzitě byla na počátku 90. let prostřednictvím rozvodů rozhlasu po drátě provozována studenty rozhlasová stanice Rádio Bory. Jeho vysílání bylo postupem času spíše neuspořádané a nepravidelné. Obrat nastal v roce 1999.

9. 2. 2017

FM vysílač s I-Q modulátorem: 2. díl - Vyvážení I-Q modulátoru, princip funkce, závěr

V prvním díle jsme si představili koncept a zapojení FM vysílače s I-Q modulátorem. Nyní se podíváme na to, jak vysílač správně nastavit před uvedením do provozu, a jak uvnitř vlastně funguje.

28. 12. 2016

FM vysílač s I-Q modulátorem: 1. díl - PC jako digitální FM modulátor

Cílem tohoto příspěvku je představit další z netradičních způsobů generování FM signálu. Netradičních v tom smyslu, že se zcela vyhneme analogovému způsobu FM modulace, nepoužijeme žádné varikapy ani cívky. Modulaci provedeme přímo v PC, budeme mít nad jejími parametry plnou kontrolu, a FM modulovaný signál získáme na výstupu zvukové karty. Následně pomocí jednoduchého zapojení změníme frekvenci nosné z 0 Hz na 100 MHz.

27. 12. 2016

Příběhy pirátských rádií: 3. díl - Rádio Bílá hora

Vysílání rádia začíná v létě roku 2004 před autoveteránským srazem v kempu u Havlíčkova Brodu. Provozovatelem je Tomáš, elektrotechnický nadšenec, který se k zájmu o vysílací techniku dostal na základní škole. Podle návodu v časopise Amatérské rádio postavil vysílací obvod, pomocí kterého uskutečnil své první vysílání.

9. 12. 2016

Příběhy pirátských rádií: 2. díl - Rádio Zlatá stezka

Dobou zrodu rádia Zlatá stezka se stal konec června roku 2006. Den před zahájením prachatických Městských slavností Zlaté solné stezky započalo rádio několikaletou činnost. Slavnosti nedaly rádiu jen počátek, ale i název. Čtyři kamarády spojil společný zájem o hudební produkce a vše kolem nich.

9. 11. 2016

Příběhy pirátských rádií: 1. díl - Úvod

Na základě nedávné výzvy, která se obracela na všechny, kteří se nějakým způsobem v minulosti podíleli na provozu pirátského vysílání, vznikla vysokoškolská práce, věnující se tomuto fenoménu. Práce obsahuje příběhy pirátských rádií, které byly sepsány na základě vyprávění samotných provozovatelů těchto rádií.

9. 11. 2016

České FM stanice přecházejí na monofonní vysílání. Je to šílenost nebo racionální krok?

Hitem roku 2015 v ČR je mono. V současnosti už je kompletně monofonní jedna komerční celoplošná stanice, několik malých vysílačů privátních stanic, velký počet lokálních vysílačů Českého rozhlasu, těsně před spuštěním je další monofonní vysílací síť stejného provozovatele a dosažené výsledky po očku sledují i jiné soukromé stanice. Co je k tomu vede?

21. 10. 2015

Vysílání znaků národní abecedy v systému RDS

Tento článek si klade za cíl shrnout všechny významné aspekty vysílání znaků národních abeced v systému RDS (Radio Data System). Pokud se provozovatel vysílání rozhodne zobrazovat v rámci RDS textové zprávy včetně nabodeníček, háčků a čárek, znaky arabské, azbuku, řeckou abecedu a jiné, je to teoreticky možné, prakticky jej však čeká několik velmi nepříjemných omezení a překážek, z nichž některé bohužel nelze nijak obejít.

7. 10. 2014

Jak unést rádio?

Celkem pravidelně se vyskytují dotazy, zda existuje nějaký trik, jak přijímačům v okolí vnutit jednu konkrétní frekvenci a přimět je se na tuto frekvenci přeladit. Prý třeba pomocí RDS funkcí TA, EON nebo podobně. Dobrá zpráva na začátek - takový trik neexistuje. Naštěstí.

4. 10. 2014

FM vysílač s digitální modulací uvnitř pásma PLL - 2. část

V předchozí části jsme si vytyčili cíl našeho snažení a trochu jsme se prokousali teorií. Nyní si k tomu přidáme i praktické zapojení a ověříme jeho vlastnosti.

15. 12. 2013

FM vysílač s digitální modulací uvnitř pásma PLL - 1. část

Podstatou frekvenční modulace jsou drobné změny nosné frekvence v závislosti na modulačním signálu. Každý už asi slyšel o smyčce fázového závěsu (PLL - Phase Locked Loop) jako o způsobu, kterak generovat stabilní signál o zadané frekvenci. Klíčová otázka zní, zda je možné pomocí PLL realizovat i samotnou FM modulaci, tedy v závislosti na zvukovém modulačním signálu zadávat frekvence s takovou rychlostí, že výsledný signál bude frekvenčně modulovaný, při zachování všech potřebných parametrů.

8. 12. 2013

Extended Radio Data System - xRDS (neboli RDS2)

Z důvodu nízké přenosové rychlosti a morální zastaralosti klasického systému RDS (Radio Data System), který slouží pro přenos doplňkových informací prostřednictvím VKV FM vysílačů, byla navržena jeho rozšířená varianta s pracovním názvem Extended Radio Data System (RDS2). Uchytí se tato modifikace v praxi?

25. 11. 2013

Limit modulačního výkonu - srovnání před a po

Od poloviny listopadu 2012 objíždějí delegace vyslané největšími rozhlasovými provozovateli jednotlivé vysílače v ČR a za asistence pracovníků Českých radiokomunikací dochází k omezování modulačního výkonu na hodnotu 0 dBr. Jelikož zatím byla takto postižena jen část vysílačů, nastal ideální okamžik pro srovnání, jak to hraje před a po zavedení limitu.

21. 11. 2012, Diskuze

Stanovisko k zaváděnému omezení modulačního výkonu na hodnotu 0 dBr

V současných dnech vchází v platnost omezení relativního modulačního výkonu veškerých českých FM stanic na maximální hodnotu 0 dBr. Proti novému opatření nepomohl ani návrh na zrušení podaný několika velkými rozhlasovými provozovateli k Nejvyššímu správnímu soudu. Nové pravidlo je nyní zaváděno do praxe a brzy bude vyžadováno a kontrolováno ČTÚ. Zmíněná úprava nejen že bude mít dalekosáhlé důsledky, ale proces jejího zavedení navíc přináší mnohé otazníky i varování.

5. 9. 2012, Diskuze

Nezatracujme monofonní FM vysílání

Někteří z nás ještě pamatují dobu, kdy rádio nehrálo stereo a už vůbec ne na velmi krátkých vlnách. Od té doby již uplynula spousta let, technické parametry vysílání se zlepšily a najednou se dalo poslouchat stereo na rádiu. Byl to revoluční objev, nicméně stereo vysílání s sebou nese také mnohá omezení a mnohé nepříjemnosti.

1. 9. 2012, Diskuze

Chcete čítač? Je tu VC3165

victor.gif (1121 bytes)Pan Viktor z daleké Číny pro nás připravil zajímavého pomocníka k měření frekvence či periody.

18. 8. 2011

FM vysílač DDS - okénko do světa moderní radioelektroniky

ad.gif (331 bytes)Je možné generovat FM signál přímo digitálně? Co je to ta zkratka DDS?

26. 3. 2011

VMR6512 - Recenze modulu vysílače

vmr.jpg (2056 bytes)Ačkoli modul není a nemůže být plnohodnotným vysílačem, svůj význam přesto má a popularitu si nepochybně získá, proto se na něj podíváme blíže.

2. 2. 2011

Miniaturní modul vysílače za pár dolarů

vmr.jpg (2056 bytes)Za velmi nízkou cenu lze získat kompletní modul vysílače s klasickými vývody DIL, ke kterému stačí jen připojit napájení, zvukový signál, tlačítka UP a DOWN a anténu. Ovládat lze i po sériové lince RS232. Pro různé experimenty ideální. Modul je založen na již popsaném čipu od Silicon Labs. Pro vážné vysílání to moc není. Spektrální čistota (či spíše nečistota) výstupního signálu neumožňuje příliš velké zesílení výkonu. Možnosti rozšíření či úprav (např. vstup MPX) jsou bohužel nulové.

12. 11. 2010

Kompletní vysílač v jednom čipu - zase trochu jinak

si003.jpg (1359 bytes)Americký výrobce polovodičových součástek Silicon Labs uvedl novou řadu miniaturních obvodů obsahujících kompletní rozhlasový FM vysílač. Dá se předpokládat, že ve velmi krátké době nahradí zastaralé a nepříliš zdařilé obvody firmy ROHM.

18. 10. 2008

Pozor na čínské výrobky tvářící se jako FM vysílače!

Některé méně solidní internetové obchody ve světě nabízejí profesionální vysoce kvalitní FM vysílač čínské výroby, který je ovšem asi tak profesionální a vysoce kvalitní, jako většina šuntu, kterým nás tato zem zaplavuje.

18. 10. 2008

FM vysílač Belkin TuneCast II

belkinm.jpg (2222 bytes)V České republice začalo platit všeobecné oprávnění umožňující provoz malých FM vysílačů v rozhlasovém pásmu. Na náš trh se tak začnou dostávat první takové přístroje. Přinášíme vám popis a test jednoho z nich.

30. 8. 2006

Na VKV FM legálně bez licence? Ano, s výkonem 50 nW

Všeobecné oprávnění č. VO-R/10/05.2006-22 vydané ČTÚ dne 12. května 2006 přináší významnou změnu ve využívání rozhlasového pásma VKV FM. Od této chvíle je povolen provoz zařízení malého dosahu s maximálním výkonem 50 nW ERP i v České republice!

10. 7. 2006

Pirátské trance radio na jeden týden

Určitě to znáte - jedete někam na chatu nebo do jiné lokality vzdálené od civilizace a máte s sebou akorát rádio. Pustíte jej tedy ve snaze obohatit váš pobyt o hudební produkci a pokud se v té chvíli nacházíte na území ČR, přijde zklamání, ne-li rovnou šok.

5. 6. 2006

Koncový stupeň FM vysílače - Jak to pracuje?

Pro technicky založené je tu trocha teorie, která má zásadní dopad na praxi.

30. 6. 2005

Community Radio licence

ofcomm.gif (604 bytes)Ve Velké Británii probíhá udělování licencí pro vysílání nového typu stanic označených jako "Community Radio". Jejich podstatou je místní vysílání s malým výkonem a dosahem.

11. 11. 2004

Rádio Sejcká Lhota >>

Pirátské vysílání existovalo i za hluboké totality. Na středních vlnách a s daleko větším rizikem postihu.

3. 2. 2004

Radio Stari Most 101,7 MHz - Mostar

logostm.gif (961 bytes)Jeden z mnoha příkladů, že lokální stanice s malým výkonem může bez větších problémů fungovat.

27. 8. 2003

RSL a LPFM licence

Ne vždy je nutné vysílat pirátsky. Existují i některé legální alternativy, nikoli však u nás.

15. 4. 2001

Další články najdete v rubrice Schémata a konstrukční návody.

 

(C) 1999-2024 Pira.cz

Hledej na Pira.cz

Fotografie vysílačů
Beroun - rozhledna
Beroun - Záhrabská
Biokovo - Sv. Jure (HRV)
Brno - Kojál
Broumov - město
Bystřice p. H. - Hostýn
Bystřice p. H. - Javorník
Česká Lípa - Špičák
Česká Lípa - vodárna
České Budějovice - Kleť
Český Krumlov - vodárna
Havlíčkův Brod - vodárna
Havlíčkův Brod - vd. Knyk
Havlíčkův Brod - Vysoká
Chotěboř - Počátky
Jablonec n. Nis. - Javorník
Jáchymov - Klínovec
Jeseník - město
Jeseník - Praděd
Jičín - Tábor
Jihlava - Strážník
Kašperské Hory - Javorník
Klatovy - Doubrava
Kutná Hora - Kaňk
Kutná Hora - Vysoká
Liberec - Ještěd
Liberec - Liberecká výšina
Liberec - Matoušova ul.
Liberec - Vratislavice
Lipt. Mikuláš - Chopok
Litoměřice - Michalovice
Luhačovice - vodárna
Mariánské Lázně - Dyleň
Mariánské Lázně - Úšovice
Mladá Boleslav - Bradlec
Mladá Boleslav - Chlum
Náchod - Dobrošov
Pardubice - Krásné
Pelhřimov - TVP
Písek - Jarník
Plzeň - Košutka
Plzeň - Radeč
Plzeň - stadion
Praha - Ládví
Praha - Malešice
Praha - NTM
Praha - Vinohrady
Příbram - Drahlín
Příbram - Kozičín
Prostějov - Krupovec
Rokycany - komín
Rožnov p. R. - Letná
Rožnov p. R. - Radhošť
Ružomberok - Úložisko
Sedlec-Prčice - Jav. skála
Špindlerův Mlýn - ZŠ
Štrbské pleso - hotel
Sušice - Hrádek
Sušice - Svatobor
Třebíč - Vladislav
Val. Klobouky - Královec
Val. Klobouky - vodárna
Varnsdorf - Jedlová
Votice - Mezivrata
Vrbno p. P. - Annenský v.
Vrchlabí - Žalý
Žďár n. S. - Blažkov
Žďár n. S. - Novoměstská
Železná Ruda - Pancíř


Brno - Hády
Brno - Starobrněnská ul.
Česká Lípa - hotel
České Budějovice - Kleť II
Domažlice - Sv. Vavřinec
Domažlice - Vranní vrch
Frýdek-Místek - Lysá hora
Chomutov - Jedlová hora
Jáchymov - Klínovec II
Jeseník - Praděd
Jihlava - Javořice
Karlovy Vary
Mar. Lázně - Podhorní vrch
Mor. Třebová - Křížový v.
Nitra - Zobor
Nové m. n. V. - V. Javorina
Plzeň - Krkavec
Praha - Cukrák
Prachatice - Šibeniční vrch
Tachov
Trenčín - Nad oborou
Trenčín - Nad oborou II
Třinec - Javorový vrch
Ústí n. L. - Buková Hora
Zlín - Tlustá hora
Znojmo


Lisac - Zenica (BiH)
Vrana - Stožer (BiH)
BM Radio Zenica (BiH)


Přidat fotky