Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
Na pirátských vlnách v roce 2023

Neustále se vyskytují zvídavé otázky, jak to vypadá s nezávislým vysíláním FM rádia v dnešní době, která je charakteristická spíše jednoduchou instantní digitální zábavou. Využili jsme proto příležitosti být přímo u toho a vysílání jednoho takového rádia jsme se zúčastnili. Evoluce samozřejmě zapracovala i v tomto oboru, a my tak můžeme blíže poznat, jak se to dnes dělá. Pokud snad někdo podlehl představě, že pirátská rádia patří minulosti, pak vás následující krátká reportáž možná přesvědčí o opaku.

Upozornění: Následující příběh je pouhá fikce. Jakákoli podobnost se skutečností je čistě náhodná, případně už si skutečnost nikdo nepamatuje. Veškeré fotografie byly nakresleny v programu MS Paintbrush. Příběh se odehrává na jiné planetě a v jiné dimenzi. Nechat se příběhem inspirovat důrazně nedoporučujeme, protože byste z toho mohli mít problémy.

Je léto roku 2023 a my se nacházíme na neznámém místě, blízko civilizace a přitom zcela mimo ni. Podivné osoby vykládají z auta jakési ještě podivnější vybavení, protkané nekonečným spletencem kabelů. Zřetelně jsou slyšet občasné vulgarismy, citáty slavných osobností, cinkot pivních lahví a šum ruční radiostanice. Zdá se, že jsme tu správně. Vítejte v rádiu Bordell!

Dříve než začne vysílání, je však potřeba v polních podmínkách celé rádio poskládat, zapojit a oživit. Práce na několik hodin, spíše však na celý den. Protože je pozdní odpoledne, prioritu má stavba anténních stožárů, studio se posléze může budovat až do pozdní noci. Plán je takový, že vysílání bude šířeno hned ze dvou antén na dvou různých frekvencích, aby posluchačský zásah byl co největší a aby bylo umožněno použití směrové vysílací antény bez nepříznivého vlivu na pokrytí v zadním směru. Vysílaný program bude na obou frekvencích shodný.

Každý přesně ví, co má dělat. Za svitu baterky se nakonec podaří antény poskládat a stožáry vztyčit. Ještě před půlnocí se na obou frekvencích rozjíždí první improvizované vysílání. V malém vysílacím studiu hraje hudba, na stole svítí obrazovka odbavovacího systému a z rohu se ozývá sotva slyšitelný hukot ventilátorů z racku s vysílači. Následují telefonáty vytipovaným posluchačům:

"Tak to nalaď, už jedeme! Možná budeš muset k oknu, nebo ne? Jak to teda chodí? Čistej příjem jo? No paráda, v*le, tak super!"

Jak tedy vypadá pirátské rádio dnes? Především lze bez nadsázky říci, že míra profesionality nijak nezaostává za běžnými stanicemi, přestože do toho žádná unie ani mediální skupina nesype ani haléř. Původní podomácku sestavené vysílače malého výkonu, které byly pro pirátskou scénu typické, jsou z rozličných důvodů postupně nahrazeny plnohodnotnými vysílači různého určení, ceny a stáří. V každém případě však vysílací výkon hraje důležitou roli, aby bylo možné v přeplněném FM pásmu držet krok s ostatními stanicemi. Kvalita zvuku je bezkonkurenční. Dnešní technika i za relativně levný peníz nabízí tolik možností, že jediným limitem je člověk, který to nastavuje. O dynamickém RDS nemá smysl ani psát, ostatně byli to právě rozhlasoví piráti, kteří jako první u nás vysílali RT+ a v něm názvy skladeb.

"Baví nás na tom ta bezprostřednost. Všechno, co tady zahrajeme nebo řekneme, jde rovnou k posluchači. Tady a teď. A nikdo další nám do toho nevstupuje. Na rozdíl od digitálního světa, takovéhle rádio dává prostor ke skutečně svobodnému vyjádření názoru, protože pařáty morální inkvizice sem nemají šanci dosáhnout. Můžeme se tady úplně otevřeně bavit o společenských i politických tématech ze všech úhlů pohledu, můžeme vám tady cokoli zahrát, a nikdo nás nesmaže a nezablokuje. Vy nás můžete zcela anonymně poslouchat.

A co bychom do budoucna potřebovali? Určitě víc času a spolehlivých lidí (smích). A také větší výkon. Sice na ty poměry tady topíme docela fest, pokrytí je dobré, ale ne každý má tak kvalitní přijímač, jaký by v přeplněném FM pásmu byl potřeba. Jinak toto je super akce, budeme plánovat další. Kdy a kde, to je zatím velká neznámá. Nějakou představu máme, ale tu si zatím necháme pro sebe."

01 - Vybalujeme nádobíčko 02 - Montáž hlavního stožáru a vysílací antény 03 - Hlavní anténní stožár 04 - Hlavní anténní stožár 05 - Hlavní anténní stožár 06 - Vedlejší anténní stožár 07 - Oba anténní stožáry 08 - Okénko WC jako průchodka pro koaxiální kabely 09 - Okénko WC jako průchodka pro koaxiální kabely 10 - Radio BORDELL Tuned 11 - Vysílací studio 12 - Vysílací studio 13 - Vysílací studio 14 - DJ Madon 15 - DJ Vagon 16 - Rack s vysílači 17 - Rack s vysílači 18 - Vysílač hlavní frekvence 19 - Vysílač vedlejší frekvence 20 - Technika zpracování zvuku

 

 

 

(C) 1999-2024 Pira.cz