Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Konstrukce antén

Zpět na seznam diskuzí


Anonym, 6. ledna 2007, 10:31
Re: Cena - Reagovat

Jestli myslis profi vysilaci antenni system pro FM rozhlas, pak to zacina na desitkach tisic Kc, ale se vsim vsudy je to vetsinou podstatne vic, v radech stovek tisic, vyjimecne i kolem milionu. Zalezi take na narocnosti montaze a nutnych stavebnich upravach. No a jestli myslis neco z amaterske oblasti, pak cena zacina prirozene na nule. Je jen na tobe, co si postavis sam a co koupis.
Disney, 8. ledna 2007, 17:07
transformer - Reagovat

pánové, co říkáte na takovéto přizpůsobení? Myslím že je to docela zajímavé, levné, účinné a poměrně širokopásmové (87,5-108)
http://ourworld.compuserve.com/homepages/demerson/twelfth.htm
Honza, 8. ledna 2007, 17:32
Re: transformer - Reagovat

Maji to hezky popsane, ale bohuzel to resi pouze prizpusobeni impedance, nikoliv symetrizaci. A o tu jde asi vice.
petr, 8. ledna 2007, 21:27
Re: transformer - Reagovat

Je to blbost, neni nad klasicky symetrizacni clen.
s trafkem.
JA, 4. března 2007, 23:41
5/8 Y - Reagovat

Skusal vobec niekto robit 5/8 z tejto stranky? chcem ju pouzit nakolko mam z 5/8 z inych pasiem vinikajuce skusenosti. len ma zaujima ci ju niekto skusal robit podla tohto navodu. DIk
yetam, 27. března 2007, 15:28
VR22 - Reagovat

Nevedel by mi tu niekto poradiť aká by bola vhodná nejaká prenosná anténa k rádoistanici Tesla VR22? Pozeral som tú mobilnú anténu popísanu tu na pire, ale bola by to vhodná na výkon 15W?
jo, 27. března 2007, 21:27, 195.98.9.86
Re: to Pegas - Reagovat

A načo by asi bola na štvrtke cievka, keď má impedanciu 50 ohm.
Anonym, 12. dubna 2007, 15:27
dipol - Reagovat

když mám vyrobený skládaný dipol ze staré ploché televizní dvojlinky který je velký 1/2 vlnové délky podle frekvence a přispusobovací člen je take podle frekvence skoušel jsem to použít pro vysílání,nebylo to zas tak zlé,ale jestli by se daly ještě nějak zlepšit parametry té anteny ? nemá tady někdo zkušenost a antenama ?
Honza, 12. dubna 2007, 19:49
Re: dipol - Reagovat

Jedno vylepšení mě napadá ihned. Zkrátit ten dipól na délku 0.95 té původní. Nelze zanedbat vliv izolace dvojlinky a tedy ani činitel zkrácení.
Anonym, 13. dubna 2007, 14:52
Re: Re: dipol - Reagovat

THX
Radon, 19. dubna 2007, 20:26
symetrizace - Reagovat

Nevíte, jak bych mohl připojit symerické vedení na nesymetrické? Tedy dvoulinku na koax. Obě vedení mají stejnou charakteristickou impedanci.
Disney, 20. dubna 2007, 16:25
Re: symetrizace - Reagovat

No asi jenom symetrizačním členem (smyčkou), ale jelikož ta dělí impedanci poměrem 1/4 tak to bude použitelné jenom v spolupráci s nějakým 4/1 přizpůsobovacím členem.
Radon, 21. dubna 2007, 18:35
Re: Re: symetrizace - Reagovat

Nějaký symetrizační člen, který impedanci transformuje v poměru 1:1, jsem našel v encyklopedické příručce - Antény, od Miroslava Procházky. Před tím jsem se tam nedíval, nenapadlo mě to :-) Ale děkuji za odpověď.
Disney, 26. dubna 2007, 09:26
přizpůsobení antény - Reagovat

Zdravím, mám na střeše skládaný dipól (vyrobený z kruhového), symetrizován a napájen 15m kabelem RG6U přes transformační kousky kabelu 75/50 ohm na vysílač 1W. Když to od vysílače odpojím a napojím naň 50Ohm zátěž, pokroutím trimrama u posledního tranzistoru získám na výstupu tam 7 až 8V (takže kolem 1W do 50Ohm). Pak ale, když připojím tu anténu, tak tam nejsem schopen nastavit víc než 4V. A přitom ty 4V nejsou v "krajné" poloze (největší anebo nejmenší kapacita), ale někde na polovině kapacity. To mi dává dojem, že anténu mám impedančně přizpůsobenou, ale něco tam není v pořádku - proč tam nedovedu nastavit víc než 4V?
Disney, 26. dubna 2007, 10:32
přizpůsobení antény - Reagovat

Teď jsem tu impedanci na vstupu kabelu změřil (přimou metodou), vychází to 43,5 ohm. Může to být problém?
Anonym, 26. dubna 2007, 10:41, 89.103.43.187
Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Co znamená "přímou metodou"? Jako žes vzal ohmmetr?
Fant, 26. dubna 2007, 10:58, 88.102.195.95
Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Podle toho, co píšeš a jestli jsem to pochopil, tak máš vysílač s výstupním výkonem 1 W do zátěže 50 Ohmů. Tomu odpovídá napětí 7 až 8 V. Když k tomu připojíš přizpůsobenou anténu, která je složená z (směrem od vysílače) transformačního kousku kabelu 50 na 75 Ohmů, pak samotného kabelu s charakteristickou impedancí 75 Ohmů, následuje symetrizační člen 75 na 300 Ohmů a nakonec samotný skládaný dipól. Pokud to tak skutečně je, máš všechno přizpůsobené. Takže to asi tak nebude. Není to třeba tím, že transformační kousky vedení jsou udělané pro jiný kmitočet, než používáš? Jen mě to tak napadlo. Možná je problém někde jinde.
Fant, 26. dubna 2007, 11:05
Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Ještě mám takovou otázku. Je ten skládaný dipól půlvlnný?
Disney, 26. dubna 2007, 11:24
Re: Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Je to všechno zapojeno tak, jak píšeš. Transformační kousky jsou v pořádku, vypočítáno podle http://ourworld.compuserve.com/homepages/demerson/twelfth.htm
pro 100MHz. Skládaný dipól je půlvlnný, koupený jako originál kruhový FM dipól, jenom jsem ho vyrovnal. Je umístněn svisle.
Disney, 26. dubna 2007, 11:32, 87.197.138.245
Re: Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Samozřejmě že jsem to neměřil ohmmetrem :D
(jinak ten ukazuje kolem 4,6 ohmů, co je pro 15m kabel myslím přijatelná hodnota) Měřil jsem (postupně) napětí paralelně k výstupu vysílače (pomocí 1N4148 + 1nF) a napětí na vřazeném rezistoru 10ohm mezi vysílačem a kabelem. 10ohm jsem zvolil, abych co možná nejvíc eliminoval projev úbytku na diodě. Z těchto dvou údajů jsem podle Ohmova zákona vypočítal impedanci.
Disney, 26. dubna 2007, 12:00
Re: Re: Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Pánové omlouvám se. Před chvíli jsem si uvědomil, že ty odpory, kterými jsem to měřil, jsou drátové. Teda mají asi značnou indukčnost, která se zřejmě projevila jako zvýšení impedance z 50 ohmů na nevím kolik, ale každopádně asi to způsobilo ten nárůst napětí. Teď jsem tam dal bezindukční odpor a na něm mám nanejvíš ty 4V. Takže asi se budu muset pohrát s přizpůsbením jednotlivých stupňů ve vysílači, aby to dávalo ten 1W. Všem díky za pomoc.
Fant, 26. dubna 2007, 12:05
Re: Re: Re: Re: přizpůsobení antény - Reagovat

Nic se nestalo. Hlavní je, že je problém vyřešený.
Dipol, 27. dubna 2007, 16:16
zapojení - Reagovat

Jakým způsobem mám připojit na svorky symetrizačního článku několik stejných (otevřených) dipólů, aby se k nim energie rozdělila rovnoměrně? Můžu je připojit přímo? Tzn., jestli je můžu pomocí dvoulinky připojit přímo na svorky symetrizačního členu - každý zvlášť. Nebo by se měly dipóly spojit mezi sebou (něco jako baterie do série) a teprve pak krajní vývody připojit na symetrizační člen?
Honza, 27. dubna 2007, 19:47
Re: zapojení - Reagovat

Ani jeden způsob není správný. V časech nedávných se ovšem často řešil problém příjmu TV a existují návody na zapojení 4 antén na jedno vedení. Bohužel jiný počet než 4 nebo 16 atd. je obtížný. Důvodem je nutnost impedančního přizpůsobení.
Dipol, 27. dubna 2007, 22:07
Re: Re: zapojení - Reagovat

Svůj problém trochu přiblížím. Mám konkrétně tři otevřené půlvlnné dipóly (v první rezonanci - tzn., impedance na svorkách je reálná, asi 72 Ohmů). Každý dipól je napájený dvoulinkou s charakteristickou impedancí 70 Ohmů, čímž mám zaručeno, že se vstupní impedance dipólů nepřetransformuje na jinou, vlivem nedodržení násobku půlvlnného vedení (tedy té dvoulinky, co je ke každému dipólu připojena). Když tyhle tři dipóly zapojím paralelně, tak se budou jevit jako třetinová zátěž, tedy asi 23 Ohmů. Naopak, když dipóly zapojím do série, budou se chovat jako zátěž s impedancí 3*70 Ohmů, tedy asi 210 Ohmů. Jiným způsobem je pravděpodobně spojit nemůžu. Jelikož dipóly napájím pomocí symetrického vedení a generátor má nesymetrický výstup, musím použít symetrizační člen, který mi impedanci anténní soustavy (23 nebo 210 Ohmů - záleží na zapojení), přetransformuje na 75 Ohmů, což je charakteristická impedance nesymetrického vodiče (koaxu), který musím použít. Dá se vyrobit takový symetrizační článek, který má transformační poměr 23/75 nebo 210/75?
Honza, 28. dubna 2007, 11:16
Re: Re: Re: zapojení - Reagovat

Dá se vyrobit. Pokud jsou výkony zanedbatelné, lze to udělat pomocí transformátoru s feritovým jádrem, jinak přichází v úvahu dělič výkonu, který se běžně používá při fm vysílání. Je to v podstatě trubka s kvalitním vnitřním povrchem rezonanční délky lambda/4, precizní provedení je však podle mě mimo amatérské možnosti. Nebo zkus do té soustavy doplnit ještě jeden dipól, pak je to sranda.
Dipol, 28. dubna 2007, 11:49
Re: Re: Re: Re: zapojení - Reagovat

Připojit další dipól? To by mohlo dělat neplechu, tedy deformovat vyzařovací charakteristiku. Leda ho umístit do nějaké stíněné krabičky mimo ostatní dipóly :-) Nevíš, jak se to dělá pomocí toho feritu? Hodil by se nějaký - aspoň jednoduchý - návod.
Toroid, 3. května 2007, 03:03
symetrizační člen - Reagovat

Máte někdo prosím návod, jak vypočítat symetrizační člen vyrobený z navinutého drátu na toroidu z feritu? Potřeboval bych vědět, jaký mám vybrat rozměr toroidu a průměr drátu, který na něj budu navíjet. Transformační poměr je 23 Ohmu na 50 Ohmu.
Honza, 3. května 2007, 09:58
Re: Re: Re: Re: Re: zapojení - Reagovat

Deformovat vyzařovací charakteristiku to bude, ale třeba toho můžeš využít. Při 4 dipólech je to opravdu sranda proti jinému počtu. Nebo tam dát místo dipólu odpor, pokud by ti nevadily ztráty.
funny, 4. června 2007, 15:32
dipol - Reagovat

ja jsem asi tatar ale jak zjistim impedanci anteny kterou sem si sestrojil?
Disney, 5. června 2007, 20:51
Re: dipol - Reagovat

Moc tomu nerozumím (i když to studuju :D ) ale zkusím poradit: Měřit je to asi dost problém. Anténa totiž nemá jenom reálnou impedanci, ale také imaginární složku impedance... atď... vlastně to pro tebe znamená, že jestli víš, na jakém kmitočtu je anténa v rezonanci (má nulovou imaginární složku impedance), tak to můžeš změřit tak, jak jsem to nedávno dělal já - změříš napětí na výstupu vysílače a změříš proud do antény (přímo asi ne, nejlépe jako poměr napětí na vřazeném bezindukčním odporu (mezi anténou a vysílačem) a tím odporem - ohmův zákon I = U/R) a pak opět podle ohmova zákona R = U/I vypočteš přímo už impedanci.
Ovšem myslím, že opravdu nemáš šajnu, co si to sestrojil za anténu, nejlepší bude asi někde ju zavěsit do volného prostoru a měřit PSV. A pak už jen pokusit se nejrůznějšími prostředky - smyčky, pahýle apod. přizpůsobit to na co nejmenší PSV (ideálně samozřejmě PSV = 1).
(Jestli se pletu, prosím opravte mě.)
Disney, 5. června 2007, 20:54
Re: dipol - Reagovat

To s ohmova zákonem jsem samozřejmě myslel tak, že dáš pak do poměru změřené napětí na výstupu vysílače (oproti zemi) s tím vypočteným proudem.
Rasťo, 7. června 2007, 09:54
Farba a anténa - Reagovat

Keď natriem anténu (skladaný dipól) klasickou farbou, bude to problém. Anténu chcem dať na vežu kostola, ale musí byť vo farbe veže, aby nerušila vzhľadovo. Veža má takých 30 m. To bude delo, keď sa mi ju tam podarí namontovať.
Disney, 7. června 2007, 12:13
Re: Farba a anténa - Reagovat

Na kostol?! To ideš vysielať omše, či čo? :D
No ja som ju tiež natieral, vyrovnaný kruhový dipól, nastriekal som to autolakom, (aby pasoval ku komínu), a dúfam že som tým veľa nepokazil...Vysielať to vysiela, aj keď je pravda že sa mi zdá, že so štvrťkou som mal dosah o niečo lepší. Čo Ty na to, Honza?
Honza, 7. června 2007, 13:14
Re: Re: Farba a anténa - Reagovat

Dipól by měl být lepší.. a jestli ho nabarvíš je úplně jedno. Akorát ten kruhový dipól má po narovnání o něco větší délku než by bylo vhodné, takže na horním konci pásma to může mít špatné PSV. Ale zkrátit se to nechá, podobně násilně, jako to narovnání.
Rasťo, 7. června 2007, 14:12
Re: Re: Farba a anténa - Reagovat

Omše nie, ale svoje rádio. Ja bývam blízko kostola a tak si chcem skúsiť aký dosah by malo rádio z kostolnej veže. Výhľad z nej je tak na cca 10 km. Farára máme mladého a tiež tak cool do takýchto vecí. Zatiaľ tam posadíme len na víkend anténu bez farby, ale keby dosah bol vynikajúci, tak ju natrieme a rovno tam necháme. Možno by si starší ľudia naladili i omšu v nedeľu, keby sme ju postili do antény, to by potom bolo cool.
Disney, 7. června 2007, 16:48
Re: Re: Re: Farba a anténa - Reagovat

Tak to som nevedel, že to má väčšiu dĺžku. Ani som to nemeral. Vysielam okolo 98MHz, myslíš, že je nutné to skracovať?
Honza, 7. června 2007, 21:06
Re: Re: Re: Re: Farba a anténa - Reagovat

Radši to změř, ten můj měl skoro 160 cm, zkrátil jsem ho na 145 cm. Muselo se to v místě ohnutí narovnat a ohnout na jiném místě a na konci pak uštípnout a vyvrtat nový otvor pro uchycení do anténní krabičky. Když na to teď koukám, asi by bylo lepší koupit dvoumetrovou hliníkovou tyč a udělat to komplet sám :o) Jinak jestli máš PSV v pořádku, tak je to ok. Já to potřeboval do dvouprvkové Yagi, kde kvůli směrovosti a impedanci vyšla délka toho dipólu na těch cca 145 cm pro frekvenci kolem 94 MHz.
normal, 11. června 2007, 23:18
antena - Reagovat

panove ..kdo mate zkusenost s nejakou dobrou,kvalitni jednoduchou antenou ktera se da zkoupit tak prosim poradte,vysilac uz je ,jen nejakou tu antenku je treba ...nemam moc moznosti a casu neco stavet ,da se pouzit nejaka komercne prodavana,mam mobilni antenu 144mhz da se pouzit??? nebo by bylo lepsi zakoupit nejakou statickou??? a nejak doladit
Anonym, 19. června 2007, 13:32, 85.207.63.52
zesilovač na antenu - Reagovat

mohl by mi někdo prosím poslat jednoduchý zesilovač na antenu?dík moje icq je 361-776-351
Anonym, 22. června 2007, 18:47
Re: zesilovač na antenu - Reagovat

Proboha, co je to za pitomej dotaz? Když ani neumíš pořádně formulovat svůj požadavek, tak se na to vykašli a nediv se, že ti nikdo ani neodpoví. To snad není možný...
107,90, 18. července 2007, 01:10
antena+koaxiál - Reagovat

prominte mi prosím tento možna trapný dotaz ale ještě nejsem na takové úrovni jako vy a nikde jsem nenašel informace co potřebuji:chystám expedici a je dost možný,že budu obklopen kolem dokola menšími domy a nějakou loukou,a budu moci mít antenu ve výšce max. 6-8 m nad zemí. Jaké vhodné antény a jaký koxial (jestli 50 nebo 75 ohmů) pro tyto podmínky mi můžete doporučit tak abych z toho vysmažil co nejvíc,při použití koncového stupně 2xKF621 ? THX
107,90, 18. července 2007, 01:25
antena+koaxiál - Reagovat

a ještě jeden dotaz: aby mi signal doletěl nejdál jestli je dobré použít horizontalní nebo vertikalní polarizaci
Opicak, 20. července 2007, 08:54
RE: antena+koaxiál - Reagovat

Osobne bych doporucil vertikalni polarizaci anteny, vlna se pak lepe siri terenem (pokud bys byl hodne vysoko s antenou tak horizontalni).. Pro tebe by byla nejspis nejvhodnejsi antena 5/8-ka. Ma ve vertikalni rovine dobre vyz. char. takze by ses "vsesmerove dovysilal" nejdale. Nebo smerova..
Jaky kabel pouzit (50 & 75) ? To zavisi na pouzite antene (5/8 ma 50ohm) a vystupu vysilace pro co je prizpusobeny. Vystup, kabel, anteny by mely mit stejnou imp. ale v tech 25 ohm tak velky rozdil PSV nebude, bych to neresil tak moc, az budes ladit antenu zjistis ze je to jen maly rozdil (odraz).. Neni to ani tak moc ve srovnani stim, co utlumy prumerny kabel (napr. RG58) na vetsich vzdalenostech.
Crescenzio, 20. července 2007, 13:51
Stavba antény - Reagovat

Uvažujem nad stavbou novej antény (doteraz som mal iba narovnaný dipól z kruhovej antény na VKV). Rozhodol som sa pre antenu http://www.pira.cz/agp.htm Zdá sa mi, že konštrukčne nemá veľké nároky. Máte nejaké skúsenosti s vysielaním z tejto antény?
Bude v nej tak 2W
Opicak, 20. července 2007, 18:58
TO: Crescenzio - Reagovat

Ctvrtka je opravdu nenarocna... Je vsesmerova, lehce zhotovitelna, nenarocna na presnost, imp. se da prizpusobit zklopenim protivah... No, ale vyzarovaci vlastnesti nejsou uplne dobre. Vysila vetsinu energie vzhuru. Vykazuje nejmensi zisk (cca. 1,4 dBi ) ve ver. rovine.. Ale je nenarocna a funguje..
Honza, 30. července 2007, 19:02
Re: TO: Crescenzio - Reagovat

Brzy přibude kompletní návod na jednoduché zhotovení...
anonym_1, 5. srpna 2007, 13:20, 213.168.181.57
antény - Reagovat

...tak to je něco, to opravdu nemá vůbec žádnou chybu!!!!!!
Mihal, 19. srpna 2007, 01:55, 213.81.155.156
antena pre FM radio - Reagovat

Ahoj, dostal som sa pred maly problem, vlastne to problem ani nie je, ale ako tak citam, na antene zalezi a tak by som bol rad keby to bolo urobene poriadne. Mame doma stare radio Tesla, typ vam teraz nepoviem, no az take stare ze by v tom boli elektronky nie je :)) chceli by sme na nom primat len VKV...vzadu je napisane ze 300Ohm, co som videl asi prvy krat v zivote, vsade vzdy bolo 75..zatial je tam napchany tieneny 75Ohm kabel ktory vedie k obycajnej antene z auta a tienenie je pripojene vedla ku kusu plechu na streche..nepripada mi to ako stastne riesenie a preto sa teda pytam vas, odbornikov, aku antenu pouzit, najlepsie by bolo, keby ste sa podelili o nejake rady pre domacu vyrobu :) dakujem velmi pekne..PS. pomaly na mna, do tychto veci okolo anten sa nerozumiem
Honza, 19. srpna 2007, 09:52
Re: antena pre FM radio - Reagovat

Starší přijímače měly symetrický vstup 300 ohmů. Jako svod od antény se používala nestíněná dvoulinka. Teprve uvnitř přijímače je transformátor, který signál převádí na nesymetrický o nižší impedanci. Řešení je snadné, přímo na vstupní svorky připojit symetrizační a transformační člen, svod od anény pak může být řešen běžným koaxiálním kabelem 75 ohmů. Ten člen získáš buď z jiné antény (lhostejno jestli R nebo TV) nebo ho vyrobíš z kusu koaxiálu a uděláš tam smyčku zcela stejnou jako je tady: http://pira.cz/adipol.htm (skládaný dipól), akorát to bude zapojené jakoby opačně, místo antény tam bude přijímač. Pro smyčku, která má plné dielektrikum (žádná pěna nebo vzduchové kapsle) vychází její délka přesně 1 metr.

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz