Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Konstrukce antén

Zpět na seznam diskuzí


Honza, 24. srpna 2006, 01:12

Ve fotkach vysilacu je myslim si dostatek ukazek, jak se v praxi provadi symetrizace pri bezne pouzivanych vykonech. Nerekl bych, ze jsou nekde videt stocene zavity, zato smycka z koaxu ano (Vrbno p. P.) a ve vetsine pripadu samozrejme usek 1/4 lambda, jehoz provedeni je naznaceno napriklad v nakresu dipolove anteny 5/8. Je nesmysl tahat na VKV postupy pouzivane na KV a nabadat k tomu ostatni.
K pouziti symetraku s feritovym jadrem bych jeste dodal toto: S rozvojem techniky spinanych zdroju nastal rovnez velky rozvoj v technologii vyroby feritovych jader, ktera se ve zdrojich pouzivaji. Snaha je dosahnout co nejvyssiho kmitoctu a prenaseneho vykonu. Bezne moderni ferity zvladaji pri vykonech v radech desitek W frekvence max. nekolik MHz. Snad to staci, pro dnesek dobrou noc :)
Music_CB, 24. srpna 2006, 04:48, 85.135.160.234

Ludia si obycajne spravia to riesenie,na ktore maju schemu ci plan...A kedze tu sa najde iba koax slucka,tak im nezostava nic ine..Ja som skusal uz pred 6rokma na 35W s balunem do smerovky a otvaral som prevadzace cez 200km!!A keby tie ferity boli len do niekolko MHz,tak potom naco by sa davali do vsetkych TV anten,smeroviek a podobne???Som este nevidel,ze by v tej ciernej krabicke,jak sa napaja antena,resp ziaric u anteny cpali nejaku koax slucku...A je to uple jedno,kto si jaky system napajania anteny zvoli,ved to je kazdeho osobna vec.Ve zdrojech sa pouziva uplne iny material feritovy.Je to uz len vidiet na tych hrncekovych tlmivkach,ze su z uple krehkeho materialu..A ked to uz nekomu funguje,tak preco by sa to akoze nemalo stavat.Ved je to uz davno odskusane...
Honza, 24. srpna 2006, 10:05

Nepsal bych o tom, kdybych to sam nevyzkousel. Vysilal jsem vykonem asi 10 W do dipolu pres kvalitni symetrak s feritem. Vysledek? Po chvilce se na nem nedal udrzet prst, jak byl rozpaleny! Co to asi dela se signalem samotnym? Kolik vyssich harmonickych a intermodulacniho bordelu z toho asi leze? Cokoliv s feritem je nelinearni clen a ma proto omezene vykonove buzeni. A ty vis, kde jsou ty meze? Ja ne, ale pri vykonu 10 W jsem je zcela jiste prekrocil.
Music_CB, 24. srpna 2006, 16:12, 85.135.160.234

No ja mam na antene taky okolo 15mm a pri 30W som ho skusal a nevyzeral s prstom,ze by bol co len trosku teply...A skusal som aj 50W a ide normalne dalej..Zavisi aj od velkosti feritu..Su samozrejme aj take krpatucke,ten by som tam tiez nedal.A budem mat taky aspon na 100W,kamarad svetlo mi ho donese..To viem,mal by sa zohrievat ten balun,no mne sa nezohrieva...Ja som ho mal aj na 2m/70cm napojeny a vykon pekne prenasal..Skusal na vzdialenych prevadzacoch.
JOsla, 24. srpna 2006, 16:18, 80.188.220.130
dipol - Reagovat

chtel bych se zeptat jak se vypočítají rozměry vazební smičky u uzavřeného dipolu na fm 88-108Mhz
JOslejsek@seznam.cz
mara, 25. srpna 2006, 10:32, 62.209.210.7
to JOsla - Reagovat

(k*(lambda)/4)+(3*k*(lambda)/4)=

lambda= vlnova delka udava se v metrech ve vkv pasmu pracujeme asi se 3m vlnami zjistim to tim ze vydelis vlnouvou rychlost frekvenci lambda = 300/ 100=3m
tech 300 je rychlost sireni vln je vzdy stejna a do toho vzorce napises podle toho pro jakou frekvenci tak napr 100 Mhz k=0.66 :
[(0.66*3)/4]+[(3*0.66*3)/4]= nahazej si to do kalkulacky a neco ti to schrousta :) no ale kdybysis precetl diskuzi tak zjistis ze de udelat mnohem jednoduzsi moznost nez je smycka a musim opravdu uznat ze funguje staci udelat 8 zavitu koaxu o prumeru 8cm asi 20 cm od pripojeni koaxu na dipol . je jen na tobe jakou moznost si vyberes...

Marek, 25. srpna 2006, 13:13, 193.179.147.254
feritovy symetrak - Reagovat

Jisté je, že alespoň při malých výkonech je to bez problemu...když jsem před 4roky začínal s půlwattem tak to se symetrakem 300/75 na uzavrenem dipolu slapalo nejlip ...ted s 20W mam ohledne symetrizace docela dilema, protoze se mi ta smycka nejak nezda...neni to nejak ono
JOsla, 25. srpna 2006, 20:06, 80.188.220.130
Re: to JOsla - Reagovat

diky asi si vyberu ty závity předpokládám že koax bude rg 58
Music_CB, 25. srpna 2006, 20:31, 85.135.160.234
to Josla: - Reagovat

Ano,mozes tam pouzit RG58 ale inac na tom az tak nezalezi...Ale pozor,tie zavity koaxu sa daju pouzit iba u otvoreneho dipolu...
JOsla, 25. srpna 2006, 20:35, 80.188.220.130
Re: to Josla: - Reagovat

myslíš že tento dipol zvládne výkon 15w
Music_CB, 25. srpna 2006, 23:02, 85.135.160.234

neboj,taky kilowatt zvladne....Ide o to aby si ho mal dobre prisposobeny pri takom vykone...
Honza, 26. srpna 2006, 10:40
Stocene zavity, ferity a podobne parodie na symetrizacni clen - Reagovat

Cituji z prispevku vyse:
"Těsně před anténou uděláme 0,25 lambda pro nejnižší používanou frekvenci t.j 87 MHz stočenou smyčku z přívodního koaxu."
" staci udelat 8 zavitu koaxu o prumeru 8cm asi 20 cm od pripojeni koaxu na dipol"
"Ano,mozes tam pouzit RG58 ale inac na tom az tak nezalezi."
Takze ono je vlastne jedno, kde ty zavity budou, on je to takovy zazrak, ze to muzu namotat vlastne kde me napadne a urcite to bude fungovat lepe nez vsechny osvedcene a skutecne pouzivane postupy. Ono je jedno, z jakeho to bude koaxialu, jak budoz rozlozene zavity, jakou budou mit mezi sebou kapacitu a na jakou rezonancni frekvenci to bude naladene ... Rad bych, aby si tyto stranky zachovaly urcitou uroven, proto se mi nelibi, jak tu nekteri doporucuji veci, ktere jim mozna nahodou fungovaly, ale jejich opakovatelnost je znacne pochybna. Mimochodem tem stocenym zavitum se i na kratkych vlnach rika UGLY BALUN, na VKV by se misto ugly hodilo daleko peprnejsi slovo. Jestli chcete zkusit neco noveho, doporucuji podivat se, jak se otevreny dipol realizuje v praxi a udelat to presne podle toho.

Marek, 26. srpna 2006, 11:36, 193.179.147.254
Re: Stocene zavity, ferity a podobne parodie na symetrizacni cle - Reagovat

A jaka symetrizace se používá u profi radií?
Honza, 26. srpna 2006, 11:57
Re: Re: Stocene zavity, ferity a podobne parodie na symetrizacni - Reagovat

Tzv. Pawseyho čtvrtvlnný pahýl (Pawsey stub) - na většině fotek z vysílačů je dobře vidět a v návodu na 5/8 anténu je naznačeno jeho zapojení. Lze také použít rukávový balun, ale i přes jeho dobré parametry se používá zřídka. Samozřejmě platí předpoklad vybavení aspoň PSV metrem.
music_FM, 27. srpna 2006, 14:53, 85.237.17.56

Ono to vysielanie do anteny cez koax slucky funguje asi jak keby som vysielal do nejakeho 1m autokabla..tak mi to pripadalo...A PSW som mal dobre....A koax vyratany na milimetre na 107,15MHz!!!A slo to na chuja.Tak mi nevypravaj,ze si mam robit zase koax slucku,ked mi to s tym nachuja vysielalo....A je rozdiel...ked vystup zo slucky ukazuje na meraku skrat alebo nekonecno...Mozno ide na 3W krasne ale viac uz neprenesie.Funguje to jak obmedzovac rychlosti.A balun mi chodi nadherne.24V/2W ziarovka mi pri 40W svieti naplno 2metre od anteny,co znamena,ze ta antena s balunom aj vyzaruje a nevracia sa naspat do vysielaca...Ved to bolo poznat pri koax slucke,ked mi odpalovalo zdroj,a to uz pri 20W a teraz drzi v pohode aj pri 40W a ani koncak sa tak nehreje...No ja som s nim spokojny.Odjakziva som vysielal do balunu a ide prenadherne...No ale sak necham na vas,co si kto vyberie,ja som neni ziadny zaciatocnik,koncakov okolo 50-50 W som porobil tolko,ze sa to neda ani na ruke zratat...Nerobim to prvy raz!
Honza, 27. srpna 2006, 20:52

Jako omezovac se presne chova balun s feritem, balun se smyckou z koaxu se tak chovat nemuze, narozdil od feritu nejde o nelinearni clen!!! (Ledaze by doslo k elektrickemu prurazu vlivem velmi vysokeho napeti, hi.) Je videt, ze znalosti se nepocitaji na sestavene koncove stupne... Tu smycku jsi mohl mit klidne na milimetr presne zhotovenou, ale pokud jsi pocital se spatnym cinitelem zkraceni, neni ti to nic platne.
Puc, 28. srpna 2006, 22:59
to Honza - Reagovat

to hraje hodně velkou roli jestli je ta sym. smyčka + - 5cm? Pokud by byl ten symetrák o TOLIK horší jak říkáš, tak by to snad ani tolik nevadilo
Honza, 29. srpna 2006, 11:05
Re: to Honza - Reagovat

Uvadi se tolerance 10 %. Uzkopasmovost te smycky nema smysl uvazovat, ten dipol samotny je uzkopasmovejsi :) Zkuste ten Pawseyho pahyl, mohlo by to byt zajimave. Ma vyhodu taky v tom, ze cela antena je uzemnena a chranena proti atmosferickemu prepeti. To je asi take duvod, proc se to pouziva v praxi. Navic nikde neni psano, ze se ten ucinek neda pojistit jeste stocenim zavitu, ale samotne zavity jsou resenim z nouze.
Music_CB, 11. září 2006, 23:58, 85.135.160.175

Ktora antena by bodla najlepsie na okno,najlepsie keby bola smerova a musi vydrzat 350W !!! Smerova kvoli tomu,aby mi to neozarovalo byt..
Honza, 12. září 2006, 09:54

Asi dipol s poradne hustym sitem vzadu :)
mara, 12. září 2006, 14:50, 62.209.210.7
to music_CB - Reagovat

lol ty si naprosty blazen :D takovych watu to uz si opravdu docela zahravas :D
Music_CB, 12. září 2006, 17:43, 85.135.160.175
to mara - Reagovat

A co mam delat,kdyz mam na stole 2 kusy BLX15 a navod na jeho 2-cinne zapojenie,teda cely navrh plosaku.Uz pri takych vykonoch sa cievky moc nepouzivaju.Ved 1,5 strieborna drat v kolektore pri 35 W riadne kuri....A kto povedal,ze to mavam, zapate stale. Ja ked vysielam,tak len na par minut,nie jak ti kolegovia pol dna v kuse a este aj velke reklamy...Nic take s a nekona.Ja to mam pre potesenie,nie aby som s tym vysielal neviem ako dlho.A navyse davam na kazdy vysielac,ktory postavim regulaciu vykonu,takze si ho mozem,aky potrebujem.
riko, 13. září 2006, 23:06
moje zkusenost - Reagovat

Pouzivam vykon 20mW, nic moc, ale na nem lze nejlip testnout, do jake vdalenosti Vam muzic doleti. Pouzivam dipol dle ing. Ceskeho - pro neznale je to knizka 30 let stara - 1550 mm, 55 mm sire, vypocten na 93 Mhz. Smycka 104 cm, koax Rg 59, vysilam z prveho patra, dipolek na zaclone, cca 5 m od zeme. Prijimac - vykopavka Olympia, vyroba Indie, dovazelo se to za KCS v roce 1988, pochopitelne analog. Antena - prut, cca 40 cm dlouha. privod k dipolu cca 1,5 m. Husta zastavba. Kmitocet jsem zvolil po peclivem hledani citlivym tunerem - volno bylo 95.00 Mhz.
Dosah - zastrcena antena primy smer, cca 50 m, vystreceny prut cca 200 m, opacna strana - 10 m a vystrceny prut z prijimace cca 40 m. Pokud zvednu vykon na 1 W, dosah je asi 5 x vetsi, i vice. Jak zde uvedl jiz mr. Honza, nelze pouzit nahrazky, symetrak Vam snizi dosah, tak o 20 procent a otevreny dipol se stocenym koaxem jeste vice. Lze to pochopitelne dohnat vykonem, ale to davate do eteru spoustu harmonickych a riskujete, ze k Vam prijdou certi. Upozornuji, ze eterek se monituruje, umoznuji to nove zakony. Jinak, mr. Music_CB riskuje spoustu dozivotnich neprijemnosti a to nejen se zakony o zivotnim prostredi.
riko, 13. září 2006, 23:22, 82.113.58.90
moje zkusenost 2 - Reagovat

To same v rodinnem domku - ale ta sama antenka na strese, cca 15 m nad terenem, kmitocet se nasel na 93.1 Mhz. Dosah pri 20 mw cca 200 m, ze vsech stran, ale uz se projevuje obcasny sum, podle toho jak mavate s antenou prijimace. Pri 1 W se to zvetsi na cca 1000 m, pak uz tu zlobi, ale jeste ve 2 km lze signal zachytit. Pokud stejnou antenu pouziji na 107.9 Mhz, tak se dosah snizi o 60 procent. Musite si bohuzel zvolit jen jeden kmitocet a k nemu patricnou antenu vcetne smycky.
zapomel jsem dodat, ze prijimac je mono, takze dobry stereo prijem bude na kratsi vzdalenost.
Music_CB, 14. září 2006, 00:11, 85.135.161.55

Co to tu zas trepes za chujoviny,ze stocene zavity a symetrizak su nahrazky???Kamarat svetlo ma otvoreny dipol,stocene zavity u anteny,PSW do 1,5 po celom pasme a z 8 watmi pokryje cele Brno aj okolie.Takisto si stocene zavity spravil aj mara a je nadmieru spokojny.A asi si to spravim aj ja ale na moju smerovku nie je vhodne,preto ze s ato da pouzit iba na otvoreny dipol...A k tomu symetrizaku..Mal som smerovku meranu radioamaterskym PSW-akom do 150MHz a 1500W a PSW som mal 1,0 - 1,1.Tak nech Honzo envyprava,ze nemam prisposobenu antenu.S tym symterizakom to ide super,podotykam ze mam velke jadro,hoci sa uz pri 30W zohrieva..To berem.NA vyssie vykony sa uz nehodi.Ale co si myslite,ze ake slucky byvaju na sirokopasmovych zosikoch???Samozrejme 3 male tocene zavity..na priemere 2,5cm.Pouziva sa to vsade na mosfetoch 300W a pri 2cinnom zapojeni 2x 300W trandakov.MRF151,ci tak enjak sa volaju tie mosfety..Je to vlastne sirokopasmovy stvrtvlnny transformator.A co tu trepes o nejakych 350W..Ja som neni saleny ako kolega z radia krize,ze vysilal od rana do vecera...Co nemal nic ine na robote.Len furt vyhravat.Ja som taky neni,mna to skor bavi stavat a sem tam za cas to pustit,a nie cely den...Takisto mam obmešdzene moznosti.Som na tretom poschodi a velka zastavba..Ine by bolo,keby som byval na 13 poschodi,,,to by stacilo chodit aj na par watiku...Len co ked byvaju zrovna na tych vysokych poschodiat zrovna nejaky debili,ktori nemaju vobec ziadny vztah k radiotechnike...
Honza, 14. září 2006, 09:02
Ke stocenym zavitum privodniho koaxu - Reagovat

Neda mi to, abych k tomu jeste neco nenapsal :))) Netvrdim, ze nelze dosahnout dobreho PSV, ale!!! Ze symetrak funguje se pozna hlavne tak, ze veskere parametry (vc. vyzarovaciho diagramu) budou nezavisle na poloze a tvaru privodniho koaxu. Vyzkousej si to, nebude to tak. A ze se v zesilovacich pouzivaji ferity, to neni zadne prekvapeni. Vyssi harmonicke, ktere na nich nutne vznikaji, jsou tak jako tak produktem FM vysilace a na jeho vystupu jsou odfiltrovany. U anteny to uz je tak trochu problem :)
riko, 16. září 2006, 20:01
zmena - Reagovat

symetrak funguje lepe, mel jsem prehozene dratiky na feritu. A na stocene zavity se kouknu. Mr. Music_CB upresni mi, jak to mam namotat a pripojit.
diky
Honza, 16. září 2006, 22:30
Re: zmena - Reagovat

Uz to tu nekteri popisovali. Bohuzel kazdy to popisoval jinak, takze nevim, jak se rozhodnes :-D
Music_CB, 17. září 2006, 11:34, 85.135.160.83
Riko - Reagovat

Co si to tam mal jaky symetrizak,popis blizsie...Velkost a tak.A co sa ti podarilo jake droty zamenit??A podla coho usudzujes,ze ide lepsie??Ono aj ked mas zladenu antenu resp si mal zladeny PA na antenu s nejakou napajacou smyckou a prehadzujes napajac u anteny,napr za symetrizak,treba opat naladit PA.Sa som si spravil velmi jednoducu meraciu pomocku a to asi tak,ze som na 24V 2W zorovecku napajkoval z oboch starn asi 50cm draty,takze to yvzera ako otvoreny dipol,v ktorom je uprostred ta ziarovecka.Cize ked sa tato nachadza v blizkosti nateny,mne pri 30W svieti naplno aj 2 metre od anteny,podotykam mam smerovku a musi byt rovnako polarizovana ako natena...A rozmyslam,ze ked by sa mi podarilo spravit tych 350W,tak nahadzem tuto vedla mojho okna male ziarovecky na strom a budem mat vysvieteny viancy stromcek:-)))) To bude haluz:-))
Honza, 17. září 2006, 17:36
Re: Riko - Reagovat

Tak to je dost zajimave, ze pri zmenach na antene, pri kterych se ovsem nepredpoklada zmena jeji impedance, je treba neco doladovat na koncovem stupni. A to bez jakekoliv ironie. Jak dlouhy je koax? Jake je PSV? Je evidentni, ze s nekterym ze symetraku v takovem pripade neni neco v poradku. Pokud by bylo PSV blizke 1, nemuze mit antena zpetny vliv na koncak. Jedine, ze by cast energie tekla po vnejsi strane stineni koaxu, to PSV metr nemusi odhalit. Ale pak symetrizace funguje blbe.
Music_CB, 17. září 2006, 19:30, 85.135.160.83

Je pravda,ze koax nemam vobec prisposobeny,mam len biely TV 6mm koax,takze ten moze robit sarapatu.Preto bolo treba pootocit otocne kodany na vystupe...PA
riko, 17. září 2006, 21:29
73! - Reagovat

Symetrizacni clen mam ze stareho propojovaciho kabelu pro STA. Pouzival se jeste, kdyz TV byly na 300 ohm. Je to ferit dlouhy 14 x 15 mm, hruby 8 mm. Uvnitr miniaturni dvojlinka. Bohuzel, nelze zde prilozit foto. Pouzival se pro prizpusobeni pasma 55 - 180 Mhz. Dipol je orginalni vyrobek - dle Ing. Ceskeho - Anteny pro prijem rozhlasu a televize 1969. Nepouzivam zadne zarovky, PVS a podobne. Smerodatny je dosah v praxi. S vykonem 20 mW lze velice dobre zjistit, kde vam signal dostreli, aniz by jste si vychodili nohy. Je to mozna nestandartni, ale velice ucinne. Pokud pak zvednete vykon, muzete si byt jisti, ze mate vse dobre prizpusobene. Pouzivam k testu radio Olympia, vyrobek Indie stary cca 20 let. Ma tu vyhodu, ze je necitlivy a tak se s nim dobre zjistuje, kde Vam az signal doleti.Jako modulacni signal pouzivam RadioJamming, ktery je velice ucinny a modulacne velice propracovany - pouzival se jako obrana proti siti zahranicnich vysilacu v dobach KSC. Signal a pokec si lze stahnout na : http://72.14.221.104/search?q=cache:kSzTRTREs-AJ:www.radiojamming.puslapiai.lt/article_cz.htm+RADIOJAMMING&hl=pl&ct=clnk&cd=2 Vyzkousim jeste otevreny dipol se zavity - oznamim co a jak. Vysilac ktery mam je profesni vyrobek - nabizi se za cca 2000.- Kc, viz [Odkaz odstraněn - neplacená reklama]. Deklarovany vykon ma o neco vyssi. Pokud Honzo, nebo Musicu_CB mas nejaky vysilac sve konstrukce a neni Ti na nic, napis mi. Ale to jen na okraj.
riko, 17. září 2006, 21:32, 82.113.58.90
odkaz na RadioJamming - Reagovat

http://72.14.221.104/search?q=cache:kSzTRTREs-AJ:www.radiojamming.puslapiai.lt/article_cz.htm+RADIOJAMMING&hl=pl&ct=clnk&cd=2
riko, 17. září 2006, 21:34
Dalsi - Reagovat

Nejdale mi to doleti na 107.00 - 108.00 mhz, pokud jdu na spodni konec pasma, tak je to o 50 procent horsi.
Music_CB, 17. září 2006, 23:23, 85.135.160.83
Riko - Reagovat

Ja paozivam take iste velke jadierko,ako mas ty.No uz pri 30W sa zahrieva ale na 25W je do pohody pouzitelny...S koax sluckou som mal len problemy..Pridaval som vykon a pri 3W mal signal rovnaky dosaha ko pri 30W.Trochu divne ne??Jasne,kazdy ma ine metody.Mna ale teraz zaujima prenasany vykon od anteny,tak to robim s tou ziaroveckou vzdialenou od anteny...Pri 50W mi to rozzarilo 220V zarovku 5W,silnejsiu som neskusal-Ale podotykam,ze visela na drotoch vedla anteny.Ved napis mi na icq 330-030-903 a ked chces vidiet moje vyrobky,tak pozri na www.piratfm.ic.cz
Riko, 24. září 2006, 21:05, 82.113.58.90
koax - Reagovat

Bohuzel, zjistil jsem, ze nestaci jen dobre vyrobit a navrhnout antenu, ale take dopracovat
otazku napajeciho koaxu. Pouzival jsem cca 7,5 m typ rg 59. Bohuzel pro poruchu zdroje jsem to musel demontovat ze strechy a odvest. Doma jsem to zprovoznil a vida, pri napajeni cca 1,5 m koaxu se vykon do anteny zvetsil o cca 30 procent.Pokud jsem zmenil na puvodni delku, tak vykon klesl. Neni prece mozne, aby rozdil delky cca 6 m mel takovy vliv na dosah. Zjistil jsem, ze na odvedeny vykon ma vliv delka koaxu, presneji jeji nasobek vlnove delky na ktere se vysila. Beze zmeny na prenaseny vykon lze pouzit bud delku 1550 mm neb sude, liche nasobky teto delky. Tzn. 3m, 4,5m atd. Dost me to prekvapilo. Byl jsem presvedcen, ze taketo kouzla plati jen u stanic CB a jejich presnemu prispusobeni napajece.
Takze pokud neco kouzlite, nezapomente se kouknout i na tento problem.
mara, 25. září 2006, 13:57, 62.209.210.7
psv metr - Reagovat

pirati pls hodne mi pls nejaky solidni link na nejaky psv metr nikdy sem s tim nedelal ....
Music_CB, 25. září 2006, 14:21, 85.135.160.215
to riko - Reagovat

Ataktiez treba nastavit vystupne kondenzatory na max vykon...A co si myslis,ze len to pojebane cb-cko,ze len pre neho platia neparne nasobky ???Ked si ucvakol na CB-cku 10cm na koaxe sa nic nezmenilo.Ale ked ho ucvahnes na FM VKV,tak to s tymi 10 cm fakt prezenes.vyhoda je ta,ze u vysilace vlastnej konstrukcie sa daju tieto nedostatky nastavit kondenzatormi an vystupe PA.Ale v TRX sa taketo kondenzatory nenachadzaju,resp su pevne...
Honza, 25. září 2006, 14:39
Re: koax - Reagovat

2 Riko: Jen maly dodatek :) Pokud bude na obou koncich kabelu pripojeno impedancne prizpusobene zarizeni, tento jev nemuze nastat. A pri delce kabelu cca >20 metru take ne, protoze utlum odrazene vlny uz je velky a pomer vyslane a odrazene energie tim padem taktez. Jinymi slovy, na dlouhem kabelu nejde namerit spatne PSV a nema smysl laborovat s presnou delkou kabelu, nybrz jen s dokonalym prizpusobenim vystupu vysilace.
riko, 1. října 2006, 13:52
back - Reagovat

Uz jsem zpet. Napajec jsem opravil, bohuzel nenapadlo me zmerit napeti na nem, takze jsem malem prisel i o vysilac. Zasahovat do vysilace nemohu, je to v podstate jeden celek se vsim vsudy, takze prizpusobovat PA nejde. Me se jedna jen o velmi male vykony, takze mi Honzo napis, jake impedancni prizpusobeni musim pouzit. Mimochodem, pokud pouziji vojensky koax, průmer 1,7 cm, tak muzu pouzit jakoukoli delku a vykon je stale stejny. Bohuzel, nejde s nim moc dobre manipulovat, byl urcen pro radary, je neohebny a na kraceni potrebujes pilku. Jinak at delam co delam, nejlepsi je na prizpusobeni symetrizacni clen - to jsi mel pravdu Music_u. Jinak, pokud mas doma nejaky zahalejici vyrobek, napis, dovolim si jej odkoupit. Uvolnis si misto ve svem sklade, a budes mit dobry pocit, ze je to ve spravnych rukou.
riko, 1. října 2006, 14:03, 82.113.58.90
back - Reagovat

Vyresil jsem to jednoduse. Vysilac jsem umistil primo u anteny, silu pole jsem zmeril pomoci tuneru ST 100 a jede to. Chystam se ocistit antenu pro dalkovy prijem VKV FM, desetiprvkova, uvidim jak daleko mi to dostreli s ni. Kdyz ji dam horizontalne, stane se neco ?
thomas162, 4. října 2006, 00:06, 217.73.25.26
antena k 400mW - Reagovat

zdravim chcel by som spravit antenu k vysielcu 400mW rozhodol som sa pre otvoreny polvlnny dipol. syn. slucka vychadza okolo 1m velkost dipolu nieco okolo 1,5 metra. mam len dve otazky z akeho materialu je ho dobre spravit a ci by neslo pridanim prvkov postavit smerovu antenu.. alebo bude stacit ak bude antena na stene domu. vtedy by mala vysielat najviac smerom od steny nie? a dalsia otazka je kolko metrovy mozno pouzit koax k antene.? moze byt aj obycajny od TV - RG6/v ,75 Ohm? dik za odpoved..
thomas162, 4. října 2006, 22:56, 217.73.25.26
este raz - Reagovat

prepactte ze tak otravujem ale chcem si vsetko vyzistit pred stvbou.. tak este dve otazocky... kolko asi vyde stavba toho zosilovaca 400mW a ci ma vister vyzsich harmonickych... chcem vysielat zo sidliska a tam je celkmo dost anten na tv... susedia by ma asi zabili:)
thomas162, 4. října 2006, 22:57, 217.73.25.26
Re: este raz - Reagovat

myslel som filter sorry:(
Music_CB, 5. října 2006, 01:55, 85.135.175.30

Co ti jebe na 400mW filter??Ovela lepsie spravis,ked tomu das PLL.Ked ho tam amt nebudes,bude sa divid,jaky ti to bude robit bordel na pasme. Ja mam 35-50W momentalne,stavam 350W a s rusenim nemam ziadne problemy...
chaos, 5. října 2006, 06:18
Re: antena k 400mW - Reagovat

ja jsem si taky nedavno postavil ten 400mW vysílač ono to má nějaké harmonické ale nejsou tak silné jako hlavní fr. používám drátovy dipol a neruší to. ale jenom na rádiu v pásmu ccir ty harmonické jsou ale po par metrech ty harmonické zmiznou a zbyde jenom hlavní fr. A na těch 400mW bych žádné filtry nedával, nejspíš by to ještě snižovalo vykon
Honza, 5. října 2006, 17:38
Re: Re: antena k 400mW - Reagovat

Pridat filtr vyssich harmonickych je snadne a na vykonu to skoro nic neubere, takze jestli je v tesne blizkosti TV antena, dal bych si s tim tu praci. Bordel, ktery chytas na radiu v tesne blizkosti vysilace, nejsou vyssi harmonicke, ale zejmena produkty intermodulaci a podobnych jevu, ktere vsak vznikaji az v prijimaci, nejde o bordel vyzarovany do prostoru.
thomas162, 5. října 2006, 23:55, 217.73.25.26
ok - Reagovat

no dobre teda.. pouvazujem nad tym filtrom.. ale musim sa este raz spytat kolko metrovy mozem pouzit koax??? pretoze odomna na strechu je to 15 metrow. ked pouzijem koax od tv RG6/V 75 ohm nebude to vadit??? plis odpovedzte:-/
thomas162 , 21. října 2006, 00:02, 217.73.25.26
Re: ok - Reagovat

diki ze my vsetci pomohli vazne:(
riko, 21. října 2006, 15:45
music_CB - Reagovat

Musicu, ten muj vysilac zlobi. Mel bys odvahu se na nej kouknout ? Jedna se mi o koncovy stupen, kolisa mi vykon, sice jsem to propajel ale nepomohlo to. diky

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz