Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Harmonické a iné rusenia

Zpět na seznam diskuzí


Anonym, 5. října 2006, 17:41
Re: Re: Re: Re: Re: Re:Re: VF přerušování - Reagovat

Podle toho, jak se liší povolené a skutečné výkony vysílačů spousty komerčních stanic bych řekl, že ČTÚ už pásmo FM rozhlasu nijak výrazně nekontroluje. Ono už to v tom celkovém prasečinci, který tu RRTV vytvořila, totiž ztratilo smysl.
chaos, 7. října 2006, 21:59
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Re: VF přerušování - Reagovat

no horší s kontrolou by to asi bylo za totáče
Iksik, 6. listopadu 2006, 15:26, 80.95.119.41
Pásmo FM 68-72 MHz - Reagovat

Ahoj,
zajímalo by mě, proč žádná stanice nevysílá v pásmu cca 68-72 MHz FM. Hodně rádií to dokáže naladit, ale nikdo na těchhle frekvencích nevysílá. Čim to je? Rád bych si taky postavil vysílač, tak mě napadlo, že když ho budu ladit třeba na 70MHz, tak to v rádiu chytnu, čímž si to hezky vyzkoušim, a zároveň, pokud to bude dobře postavený, to ani nikoho nebude rušit.
A taky by mě moc zajímal nějakej vztah mezi výkonem a dosahem vysílače. Je mi jasný, že to záleží na anténě jak vysílače tak přijímače a celkově na kvalitě obou věcí, ale nějakej přibližnej vztah musí bejt, ne?
Anonym, 5. ledna 2007, 21:56, 91.127.71.156
TVI - Reagovat

Pánové, mám tady jeden dotaz. Už déle si neumím rady s rušením spoločného televizního rozvodu u nás v bytovce. Máme tady dvě antény, namířené na jeden silný vysílač - asi 10 km, je tam přímá viditelnost. Jedna anténa je jednoduchá yagi s 1 direktorem, je na 6. kanál - teda VHF, druhá je taková ta klasická širokopásmová se sitem - pro kanály 28, 32 a 49, teda UHF. Obě antény jsou zapojeny do krabičky Tesa Mini 3, což je pásmový zesilovač a zlučovač se 2 VHF a 2 UHF vstupy. Jedna anténa je zapojena do vstupu VHF a druhá do UHF. Před vstupem VHF je v zájmu odrušení zapojen fabrický filtr - horní propust 160MHz, je na něm ještě napsáno 50dB, víc o něm nevím. Před vstup UHF jsem zapojil horní propust 400MHz 5-elementový Chebychev.
Pak mám tady samozřejmě vysílač - jedná se o 1W kousek z těchto stránek. Kůli problémům s rušením jsem za něho v snaze potlačit případné vyšší harmonické zapojil teď 9(!) elementovou Chebychev dolní propust, s -3dB na asi 120MHz. Za ním je na střeše vysílací GP 1/4.
Ty dvě TV antény jsou od vysílací GP 1/4 vzdáleny asi 3m Dál od sebe už je nemůžu dát. Jsou asi ve stejné výšce a GP je v pravém ůhlu s osami obou antén (v ose direktoru VHF antény), takže vysílací anténa není v přímém záběru těch TV antén.

A teď problém - po zapnutí vysílače zmizí úplně signál 6. kanálu (z VHF antény) a ve všech UHF kanálech se objeví na obrazovce pásy.
Neumím si to vysvětlit. Při všech těch filtrech, které tam jsou, mi to přijde nemožné.
Umí někdo poradit, co bych mohl ještě zkusit?
Anonym, 6. ledna 2007, 10:42
Re: TVI - Reagovat

No je zrejme, ze primou cestou pres anteny to diky tem filtrum pujde jen tezko. Takze bych hledal jine cesty, zejmena napajeni. A taky doufam, ze neobsazene vstupy zesilovace mas zakoncene odporem 75 ohmu ;) I kdyz to asi vliv mit nebude. Jinak hlavne to asi chce zkouset jednotlive elementy odpojovat a pripojovat (anteny, filtry...) a zkouset, kdy se projevi zmena. Kazdopadne pokud zjistis pricinu, tak napis.
Anonym, 6. ledna 2007, 16:40, 91.127.71.156
Re: Re: TVI - Reagovat

Jo, taky mne to včera napadlo. Zapojil jsem na tu GP ručku Icom a zkoušel klíčovat na různých frekvencích od 144 do 800MHz, a když jsem zrovna nezaklíčoval přesně na nějakém TV kanálu, tak se žádné rušení nekonalo. A to tam šlo určite aspoň o něco více než ten 1W z FM vysílače. Zkusím ještě to napájení, ta ručka šla na baterky. Asi to bude ono...
opicak, 13. ledna 2007, 13:48, 83.240.11.175
RE: TVI - Reagovat

K tomu ruseni... Harmonicke frekvence je-li pouzity filtr a vysilac je dobre odstinen maji velmi malou intenzitu.. takze ruseni je mozne pouze ve velmi tesne blizkosti... Zahlceni silnym signalem {a vzniku krizove modulace v prijmaci} pri vykonu 400mW - 1W nebude moc pravdepodobny zvlast pokud rusis dal - vykon je maly... Ten problem je zpusobeny ne-harmonickym {cizim} kmitoctem.. Muze jit o prunik z jineho obvodu {stereo, rds koder} do oscilatoru, muze vznikat primo v oscilatoru nebo nekde v retezci zesilovacu.. S timto parazitnim kmitoctem dojde ke smesovani ze zakladnim a vzniku mnoha opravdu mnoha novych produktu...Hodne znich ma zanedbatelnou amplitudu ale ty nejsilnejsi budou dalsim stupnem zesileny {i kdyz zesik neni na to naladen a i fltry to zcela neutlumi nikdy ! } Coz je duvod proc se da vysilac naladit na vice frekvencich na radiu {urcite se vam to stalo} a rusi to vse okolo {treba tu TV, a nejen TV}..S timhle sem se driv docela dost natrapil...Hodne zalezi na navrhu celeho vysilace... Stinit kazdy stupen, celou desku, zamezit pruniku z jinych obvodu a hlavne "vymazlit" oscilator ty zloby nejvic {pokud mozno, vyvarovat se klasickym bipo. tranzistorum, hodne se mi osvedcily mosfety, lepsi jsou Dual gate} a stupen na nej navazujici... Dobry je pouzivat mezi stupnama jednodussi filry i kdyz to dela zapojeni vice uzkopasmovejsi ale pomaha to. Proste si dat pozor na cokoli. Takhle se mi podarilo dat dohromady 18W vysilac, ktery nerusi..Ale byl to boj...
Honza, 13. ledna 2007, 15:04
Re: RE: TVI - Reagovat

Plati jednoduche pravidlo, ze v prijimaci vznikne pri silnem signalu mnohem vice parazitnich kmitoctu nez muze produkovat vysilac. Jinymi slovy: Vsechen ten bordel, co zachytite prijimacem, s vysokou pravdepodobnosti ve skutecnosti neexistuje a jde pouze o produkty vznikle v samotnem prijimaci. Dale plati, ze intenzita techto produktu klesa daleko rychleji se vzdalenosti od vysilace, nez intenzita zakladniho kmitoctu. Je to logicke, vsechen ten bordel je produktem vyssich radu.
opicak, 13. ledna 2007, 15:25, 83.240.11.175
RE: TVI - Reagovat

To ja fakt, ze pri silnem signalu vznika hafo parazitnich kmitoctu primo v prijmaci.. Ale kdyz neni zahlcen, a na jinych radiich prijmam stejne kmitocty, je to vysilacem... A pri vetsich vykonech >5W neni dobre vysilat nejakou smesku ale jen cisty signal... Mam take vyzkouseno, ze s 18W i blizko prijmacu pokud je vysilac dobry je ruseni minimalni a TV to nerusi temer vubec {snad do 3metru ano}
Honza, 13. ledna 2007, 17:01
Re: RE: TVI - Reagovat

No ty ale nemusis poznat, kdy uz je prijimac zahlcen. Ani vyzkouseni na jinem prijimaci nemusi znamenat, ze ten kmitocet skutecne leze z vysilace. To bys totiz musel pouzit prijimac s jinym kmitoctovym planem (jina mezifrekvence apod.). Drtiva vetsina vsech parazitnich kmitoctu vznika az v prijimaci, ale spravne urceni vyzaduje zkusenost. Obcas se muze objevit pripad, kdy je to opravdu obtizne. Je treba si uvedomit, ze tech signalu uz je v eteru hromada.
opicak, 13. ledna 2007, 17:52, 83.240.11.175
Ruseni - Reagovat

Souhlasim ze spousta bordelu vznika prave v prijamci, ale pouze pri extreme silnym signalu na vstupu {ted nemyslim ze na zkouseni pouzivam nejaky levny šmé z trznice}...Stavbou vysilacu se taky nezabyvam chvilu... Kdyz vysilam a 100m od anteny se naladim na vice frekvencich, nebo mam pripojenou umelou zatez a i presto rusim, tak to je vysilacem... A stavalo se to casto.. Problem byl bud v oscilatoru nebo nekde v zesilovaci {spatny osc, zakmity atd}.. Zjistil sem si to osciloskopem, takze mam ted za to, ze pokud je ruseni prilis silne a na vice kmitoctech, je to proste vysilacem. Jednou se mi i stalo ze referenci kmitocet z PLL {4 MHz} byl problemem, kdyz sem se prave po techto 4M opakoval!!! Je potreba si na tohle vsechno dat pozor.. Ted i kdyz mam silny vysilac a dam antenu zkusebne na balkon {samo ze je to spatne} nerusim nic... Par metru mam TV a nic, zadny pruhy, deformace obrazu.. NIC !! A to mam 18W ! Samozrejme ze na radiich pokud jsu blizko nenaladim nic jineho anebo nehraje vubec nic...
Honza, 14. ledna 2007, 11:02
Re: Ruseni - Reagovat

Stalo se nam pred par lety, ze ja a jeden kolega vzdaleny nekolik kilometru jsme naladili CRo 1 na frekvenci, na ktere vubec nevysila. Signal byl v obou pripadech na hranici sumu. A ted co s tim? Vznikalo to v prijimaci v kombinaci napr. se silnou nosnou z jineho pasma? Byl to pirat? Tenkrat jsme na to neprisli, nebylo na to vhodne vybaveni ani cas. Pritom prijimac podle poslechu zahlceny nebyl. Casto jeden vysilac neudela skoro nic, ale je-li v okoli i nejaky jiny, a to nemusi byt FM rozhlas, zacnou se dit ruzne veci. Vysilace z techto stranek jsou uz, myslim si, hodne proverene, ze z nich bordel neleze. I pri zesileni na 15 W naladim ve vhodne vzdalenosti jen zakladni kmitocet a nic vic. Ale je fakt, ze tohle neplati pro libovolne konstrukce.
Disney, 14. ledna 2007, 14:05
tón v modulaci - Reagovat

Zdravím, mám tady další problém. Ten 1W vysílač má v modulaci bez jakýhokoli buzení (vstup naprázdno) takový konstantní tón. Mám tušení, že to leze z PLL. Nahral jsem to (24bit/96kHz), můžete si to případně poslechnout - http://www.stud.feec.vutbr.cz/~xgalus02/filter/ton_v_modulaci.zip . Na nahrávce je slyšet jak pomalu přibližuju prst k cívce L1, až se jí dotýkám, a pak zase prst oddaluju. V jednom okamžiku je slyšet, že tón zcela zmizí. Ladící napětí mám 5,9V, když přiložím prst k L1 tak stoupne asi na 6,3V. Vysílač vysílá 0,25W (schválně zníženo) do 50R umělé zátěže na 92,6MHz a nikde jinde jsem ho nenaladil.
Víte někdo, čím je ten tón způsobený a jak se ho zbavím? Vysílač mám odstíněný od PLL a oscilátor je ještě osobitně odstíněn. Mám to ještě s BF199, chystám se to předělat podle toho nového, ale myslíte že ten tón má na svědomí právě oscilátor?

Honza, 14. ledna 2007, 14:28
Re: tón v modulaci - Reagovat

Nepamatuji si, ze bych se s timto zvukem setkal. Leze to urcite z PLL. Podobne zvuky to muze delat, kdyz to dostava nekvalitni vzorek vf signalu nebo kdyz uz je ladici napeti na hranici, kam se muze dostat, a nastavenou frekvenci jiz nelze presne naladit. Je dost pravdepodobne, ze to zmizi, pokud upravis oscilator podle noveho zapojeni.
Disney, 14. ledna 2007, 18:21
Re: tón v modulaci, TVI - Reagovat

Nyní jsem to prohodil ze zdroje Itec 13,8V 3A na 200W AT zdroj. Ten tón zmizel, ale objavil se jiný - hluboký, kolem 50Hz, ale nie takových "normálních" 50Hz... Taky to bude asi lézt z PLL. Musím předělat už ten oscilátor.
Ještě k tomu TVI: Není to napájením, leze to přes antény. Když totiž odpojím anténu a dám tam umělou zátěž, zmizí to. Připadá mi to taky téměř neuvěřitelné, ale bohužel je to tak, všechny ty filtry - na anténních vstupech a na vysílači - nepomáhají. Takže jsem teď hledal nějakou volnou frekvenci, která nemá násobky na frekvenci ani jednoho ze 4 TV programů které přes STA chytáme. Naštěstí jsem takovou frekvenci našel. Teď se jdu projít a zkusím jak daleko to doletí :)


Honza, 15. ledna 2007, 16:23
Piskani z PLL - Reagovat

Jinak docela casto se stava, ze je v modulaci slyset slabe piskani, ktere leze z PLL. Opet je to zavisle na kvalite vzorku vf signalu, ktery jde do PLL. V mem pripade stacilo u vstupu do PLL zapojit kondik 8p2 na zem. Takze pokud to nekomu piska, at zkusi laborovat tady.
Disney, 15. ledna 2007, 17:34
Re: Piskani z PLL - Reagovat

Předělal jsem dnes oscilátor na nový. Dal jsem tam nízkošumový BC550C. Ten tón je nyní o málinko slabší, ale stále je tam. Zkoušel jsem fintu s kondíkem u vstupu PLL, nemám 8p2 tak jsem tam dal 22p, pak jsem ještě našel 18p. To "pukání" nastává když se přibližuju zhora rukou k vysílači. U starého oscilátoru je v modulaci taky slyšet, když s vysílačem málinko pohybuju po stole... je to normální?
Disney, 15. ledna 2007, 17:36
Re: Piskani z PLL - Reagovat

Jo, tady je to opět k poslechnutí:
http://www.stud.feec.vutbr.cz/~xgalus02/filter/osc.zip
Honza, 15. ledna 2007, 18:17
Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

Tak k tomu "pukani" - to se mi u nekterych konstrukci stavalo taky, ze kdyz jsem se rychle priblizil nebo oddalil prstem od civky oscilatoru, delalo to presne tento zvuk. Souvisi to s dynamickymi vlastnostmi smycky PLL, napetovou citlivosti ladeni atd. Popravde receno, nijak jsem to neresil, protoze jde o extremni pripad, ktery v beznem provozu nenastane. Zkousel jsem i modulovat vysilac ruznymi obdelnikovymi prubehy a na osciloskopu nebyly patrne zadne zakmity od PLL. No jestli bys zjistil, jak to odstranit, tak dej vedet. Ted mi tu "hreje" 15W vysilac do zarovkove zateze, schvalne jsem to zkousel s tou civkou, ale nedela to nic. Jinak ze je slyset pohybovani se s vysilacem po stole, to ma sve duvody. Jednak civka oscilatoru ma "mikrofonni efekt", je lepsi ji zakapat voskem, dale treba pripojene kabliky typu jack nemaji dokonaly kontakt zemi a pak to chrasti, no a pokud to neni dobre stinene, muze mit i poloha na stole vliv na to, jestli se napr. v modulaci objevi brum nebo ne.
Disney, 15. ledna 2007, 18:33
Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

sakra, tak na to nepřijdeme? :(
Jinak teď jsem si udělal FFT a vidím, že ten tón je zřejmě přesně na frekvencích 1kHz, 2kHz, 3kHz, 4k ... a tak dále, s klesající amplitudou...
Honza, 15. ledna 2007, 18:40
Re: Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

S tim souhlasim, 1 kHz je presne frekvence, na ktere pracuje fazovy detektor. Zbytek jsou vyssi harmonicke. Je jasne, ze tato frekvence se dostane az "do zvuku", jde jen o to, jak moc je odfiltrovana. Pri kvalitnim vf signalu nebyva vubec patrna. To "pukani" urcite souvisi s nejakym nedostatkem, ale tezko rict, co konkretne zmenit. Pri ruznem laborovani to totiz nekdy zmizelo samo od sebe. Je to asi ukazatel celkove kvality provedeni a nastaveni.
Disney, 15. ledna 2007, 18:46
Re: Re: Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

To pukání mě až tak netrápí, je pravda že v běžném provozu se to neprojeví. I když s tým starým "špatným" oscilátorem to nedělalo... Ale ten tón mě opravdu trápí. Takže to ten SAA1057 pracuje na 1kHz? Škoda že nemám osciloskop, bych si změřil co mi leze do PLL... :(
Honza, 15. ledna 2007, 19:04
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

To bys potreboval hodne dobry osciloskop, aby ti ukazal 100 MHz a hlavne, aby to melo nejakou vypovidaci hodnotu. On ten SAA1057 neni k vysilani vhodny, bohuzel je to ale jediny obvod, ktery se u nas da lehce sehnat. GES, GM atd. by se meli stydet, jediny pouzitelny obvod PLL pro vysilani je 25 let stary krap a nic noveho proste nenabizi. Jejich sortiment je hromada srotu. Prestoze plno firem dneska vyrabi spickove obvody.
Ale to je jedno, zkus si vic pohrat s tim vf vstupem, treba taky s odporem, pres ktery se odebira vzorek signalu atd. Vzdycky to slo vyresit. V krajnim pripade by se do cesty ladicimu napeti musel zaradit dalsi filtr typu dolni propust se zlomem pod 1 kHz.
opicak, 15. ledna 2007, 19:34, 83.240.11.175
PLL a piskani - Reagovat

Neni to pouzitym obvodem a PLL samotnou... Obdobny problem s piskanim sem mel taky... Nepouzivas na vystupech pll elektrolitycke ci svitkove kondenzatory??? Kdyz jsem takovy pouzil, zvlaste na vyvodech mezi OUT a IN (ktere jsou uvedene ve schematu, pin 5, 6) tak to piskalo... Pouzi tantolovy kondik a prestane to... Me to pomohlo..
opicak, 15. ledna 2007, 19:37, 83.240.11.175
pll a piskani - Reagovat

Ona pll si uz "vybere" sama ktery kmitocet zapada a je nejsilnejsi.. Ostatni moc vliv nemaji... je to urcite pouzitim nevhodnych soucastek (jejich indukcnost)... elektrolit je taky svitek a to nedela dobre... Vystup Saa1057 kmita... Osciloskopem se da zjistit...
Disney, 15. ledna 2007, 20:01
Re: pll a piskani - Reagovat

No v tom případě v PLL mě přichází v úvahu C33. Nevím co dělá, je připojen na pin DCS, a mám tam 47u/100V. C33 mám tantalový. Pak elektrolyt 220u/25V je na výstupu stabilizátoru (C38), ale tím to asi nebude. Ve vysílací části jsou elektrolyty C23 (470u/16V) a C1 a C2 v modulační cestě, ale ty vplyv zřejmě teď nemají, zkouším to bez modulace. Takže v úvahu přichází jenom C33... ?
Honza, 15. ledna 2007, 20:10
Re: Re: pll a piskani - Reagovat

Ja myslim, ze kdybys tam dal nejaky horsi kondiky, tak to skutecne zhorsis, ale kdyz tam das i ty nejlepsi, tak to uplne neodstranis. Zkus se mrknout na zapojeni stineni a zemi. Napr. odpojit stineni u nektereho z kabliku k PLL, jestli to zmeni situaci a tou cestou se pak vydat.
opicak, 15. ledna 2007, 20:20, 83.240.11.175
piskani - Reagovat

Ne mezi DCS a zem... Mezi piny 5 a 6 mas odpor v serii s kondenzatorem (6 pin je OUT, 5 je IN).. Pokud jsi pouzil elektrolit je to ono... Na vystupu ladiciho napeti (pin 6) to vytvari obdelnikovy kmity a ty zpusobuji to piskani... (( ono C33 je co, kde ho mam hledat?? kde ho pouzivas, mezi cim?? ))
Disney, 15. ledna 2007, 20:40
Re: piskani - Reagovat

Ne, nemyslel jsem C34, ten mam tantal, ne elektrolyt, myslim C33, mezi DCS a zemi (http://www.pira.cz/tx3pll.gif)
Honza, 15. ledna 2007, 20:57
Re: piskani - Reagovat

Do napajeciho zdroje muzes naflakat treba padesat filtracnich kondenzatoru a pri spatne konstrukci budes mit stejne v modulaci brum. Tady je to podobne. Muze to byt tim, ze ti po tech obvodech leze vf signal vlivem spatneho zemneni a stineni. Laicky receno, pokud vf signal leze tam, kde nema, bere s sebou i pritomne prubehy napeti a objevi se to v modulaci. Zkus odpojovat zemni vodice nebo naopak kusem dratu propojovat zeme v ruznych mistech a sleduj, jestli to ma vliv. No, pro dnesek dobrou noc :)
Disney, 15. ledna 2007, 21:18
Re: Re: piskani - Reagovat

odpojování stínění nepřineslo žádné zlepšení. Zkusím ještě to propojování zemí.
Teď mě napadlo - mohl bych dát na výstup PLL dolní propust? To ladící napětí je pokud vím stejnosměrné a nějak moc se v čase nemění ... Nebo se mýlím?
Disney, 15. ledna 2007, 23:21
Re: Re: piskani - Reagovat

Zkusil jsem a kupodivu znovu žádná, nebo nepozorovatelná změna. No, s týmhle do éteru nepůjdu... Asi si udělám Veronicu. Ta má údajně S/N 75dB...
silvestr, 22. ledna 2007, 16:46, 193.179.44.127
Rušení satelitního příjmu - Reagovat

Je možné že budu rušit satelitní TV když mám anténu na okně paneláků kde mám od nejpliššího satelitu asi 3m. Výkon mám 1W na výstupu je dvou stupňový filtr harmonických.
opicak, 22. ledna 2007, 22:14, 83.240.11.175
Rušení satelitního příjmu - Reagovat

Mozne je vsechno... Sice 10 GHz rusit nebudes, ale okoli 1000 MHz na ktere to LNB prevadi monza ano... Pokud k tomu ruseni dochazi pri provozu vysilace tak je velmi pravdepodobne... Jednou se mi to taky stalo, ze jsem driv svym vysilacem rusil bezdrat. telefony v pasmu 900 MHz...
PabloX, 23. ledna 2007, 18:53, 195.28.80.156

Ale ked tam nacapim viacstupnovy filter, tak to hadam nebude rusit, ci hej?
opicak, 23. ledna 2007, 20:03, 83.240.11.175
to: PabloX - Reagovat

Ze tu vsichni propadaji "filtr-manii" :-). Pokud ve vysilaci vznikaji parazitni kmitocty, filry na vystupu uz moc nepomuzou (ne zcela odstrani nezadouci produkty, takze nekolik metru rusit budes).. Nebo by ten filtr musel byt moc dobry, ale jak zjistis ze se filtr opravdu poved? (bez mericich pristroju?)
Disney, 24. ledna 2007, 11:56, 147.229.197.241
Re: to: PabloX - Reagovat

No ja si myslím, že v úplne každom vysielači vznikajú parazitné kmitočty. Ide však o ich úroveň. Ďalej je dôležité rozlišovať tzv. Vyššie harmonické parazitné kmitočty (2f, 3f...) a kmitočty v blízkom okolí vysielacej frekvencie. V prvom prípade sa jedná o jav, ktorý z princípu vzniká v každom vysielači (zosilňovači) pracujúcom v triede C. Vyplýva to zo samotnej podstaty tohto zapojenia. Je možné ho znížiť na priateľnú hodnotu vhodným výstupným filtrom - dolnou priepusťou, ktorá má medznú frekvenciu v okolí (tesne nad) 1. harmonickou vysielaného signálu. V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že na presnosti vyhotovenia filtra pri takýchto aplikáciách príliš nezáleží - dovoľte mi uviesť príklad: Vysielam na 100.0MHz. 9-stupňový Chebychev filter s ripple na 125MHz zaradený za vysielač utlmí 2. harmonickú (200MHz) na úroveň -58.7dB, 300MHz na -91.2dB (vzťah oproti 1. harmonickej). Zoberme si teraz extrémny prípad - ak v tom istom filtre použijeme kondenzátory a tlmivky s 20% toleranciou, pričom kondenzátory budú mať kapacitu o 20% nižšiu a tlmivky indukčnosť o 20% vyššiu (najhorší prípad), úroveň 2. harmonickej nám porastie na -57.2dB, 3. harmonickej na -89.5dB. To činí rozdiel 1.5dB na 2. harmonickej resp. 1.7dB na 3. harmonickej oproti presne zkonštruovanému filtru. Vzhľadom na to si dovolím tvrdiť, že bežné (aj viac ako bežné) odchýlky hodnôt súčiastok sú pre VKV filtre prakticky zanedbateľné. Iná vec samozrejme je, či zvolíme filter 3-prvkový, 5-prvkový, 7-prvkový atď. To má rozhodujúci vplyv na úroveň harmonických.
V druhej skupine (rušenie v blízkom okolí vysielacej frekvencie) nemám až také skúsenosti s jeho odstraňovaním. Tu však veľmi záleží na konkrétnom vysielači, resp. kvalite jeho návrhu a prevedenia a toto rušenie by sme len veľmi obtiažne mohli odstrániť filtrami na výstupe vysielača. Museli by to byť zrejme veľmi zložité filtre s veľmi strmou charakteristikou, ktoré by prepúšťali iba 1. harmonickú a v prípade FM modulácie dostatočne široké pásmo okolo tejto frekvencie (75kHz) a pritom dostatočne účinne utlmovali frekvencie mimo tohto pásma...
opicak, 24. ledna 2007, 18:10, 83.240.11.175
to: Disney - Reagovat

Ty vysledky utlumu toho filtru jsi spocital nebo zmeril???

Disney, 24. ledna 2007, 18:39, 147.229.197.241
Re: to: Disney - Reagovat

Spočítal, je to teoretický výpočet. Od praxe sa však veľmi líšiť nebude...
PabloX, 25. ledna 2007, 18:51, 195.28.80.156

Aha a myslite ze ten 1W vysielac co je tu na strankach bude stabilny, ked pouzijem aj filter harmonickych, lenze nejdem pouzivat PLL, zatial budem ladit len potenciometrom. Este sa chcem spytat, ako funguje PLL, ono vlastne ten IO snima vystupnu frekvenciu a podla nej reguluje ladiace napatie?
Disney, 25. ledna 2007, 21:15, 147.229.197.241
Re: PabloX - Reagovat

No filter harmonických Ti stabilitu vysielača nevylepší. Ak nebudeš používať PLL (čo pri 1W nerobíš dobre), tak stabilita frekvencie bude zrejme závisieť hlavne na stabilite napájacieho a ladiaceho napätia... PLL funguje tak ako hovoríš. Má to svoj vlastný oscilátor kmitajúci na rovnakej frekvencii ako je vysielacia, a porovnáva to fázu napätia toho oscilátora s fázou externe privedeného napätia, a podľa toho zvyšuje alebo znižuje ladiace napätie - jednosmernú zložku na varikape, aby sa ten rozdiel fáze vynuloval.
Pablox, 26. ledna 2007, 14:18, 195.28.80.156

Aha, takz eot PLL je asi lepsie pouzivat. Len teraz som pomateny, neviem ci si urobit FM vysielac a vysielat v malom okruhu na FM, alebo si navrhnut nejaky AM s krystalom 14Mhz na KV. Lebo som zistil ,ze u nas su v kasarnach nejaki spojari a bojim sa, ze ma chytia. Myslis, ze by to bolo bezpecnejsie na tom AM???
Disney, 26. ledna 2007, 16:52
Re: PabloX - Reagovat

Neviem, s AM vysielaním nemám skúsenosti.
PabloX, 26. ledna 2007, 17:17, 195.28.80.156

Ale tak kebyze vysielam na FM s vykonom takym, aby som mal dosah max 200m okruh, tak by ma mohli zprdnut?
pet, 26. ledna 2007, 17:37
Re: rusenie reproduktorov - Reagovat

Jano, mam podobny problem so susedmi. Ak si na nieco prisiel tak daj vediet.
Disney, 26. ledna 2007, 19:35
Re: PabloX - Reagovat

To by si musel vysielať výkonom maximálne 400mW. Teoreticky by mohli, ťažko povedať. Ale myslím že asi nie. Inak ak chceš, napíš, môžeme hodiť slovo. ICQ 343069849
Migho88.6, 2. dubna 2007, 10:21, 87.197.31.42
Re: Re: Re: piskani - Reagovat

Disney asi som prisiel na to preco to tak piska.podla mna je zle nadesignovane to SAA1057 lebo ked som v programe pre pic zmenil referen. kmit. na 1,25 kHz tak sa ton zvysil a ked som to dal na 1 kHz
tak sa zase znizil.takze asi niekde v io preraza ref. kmit. do vystupu a vseligde inde
Disney, 2. dubna 2007, 14:38
Re: Re: Re: Re: piskani - Reagovat

No máš pravdu, bude to niečo s tým SAA a PIC. Ja sa nevyznám do programovania PICov, som rád že si zvládnem nahrať programátorom do PICka program, ale nedalo by sa to posunúť z toho 1kHz niekam nad 16kHz - mimo počuteľné pásmo? To by bolo super. Mňa to už nebavilo riešiť, takže staviam už Veronicu, mám to už skoro hotové, a vkladám do toho veľké nádeje. Ale tiež by ma potešilo keby sa toto s tým SAA vyriešilo, mal by som lepší prenosný vysielač :)
Migho88.6, 2. dubna 2007, 18:46, 85.216.146.76

No tak ti poviem ze sa tam da nastavit iba 1 alebo 1,25 kHz takze asi smola ale skusil by som poriadny lowpass na vystup a veronicu som uz postavil no s tym to nema nic spolocne a bol som z nej straasne sklamany (bola na hovno)
Disney, 6. dubna 2007, 11:11

No ten lowpass by stal za vyskusanie.
No sakra, tak s tou Veronicou si ma nepotešil. Prečo na hovno?

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz