Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Volné téma

Zpět na seznam diskuzí


normal, 2. června 2007, 04:46, 71.194.17.45
rada - Reagovat

prosim poradte jaky fm vysilac zakoupit,nejlepe ne kit ,ale uz otestovany,mam namysli neco tak do 5w muze byt i vice,ale musi by regulovatelny vykon,nejlepe ovladany pres PC ...(trvale ziji v USA) diky ...
Olda, 17. června 2007, 20:29, 85.71.182.9
Re: indikator vybuzeni - Reagovat

Ahoj! Stavím si 1W vysílač a k němu i indikátor vybuzení a šlapalo mi na 1. zapojení ke zdroji.
Anonym, 17. června 2007, 22:23, 85.71.182.9
Re: Re: indikator vybuzeni - Reagovat

lépe řečeno indikátor vybuzení fungoval napoprvé. Vysílač ještě není hotovej.
jarek, 23. června 2007, 14:47, 193.179.44.120
nachylnost na poruchy - Reagovat

Nazdar! Jak byste videli principy amplitudove a frekvencni modulace z hlediska nachylnosti na poruchy?? diky
Anonym, 23. června 2007, 21:02
Re: nachylnost na poruchy - Reagovat

A o co konkrétně ti jde? O matematický rozbor, o nějaký konkrétní případ rušení nebo o co? Že je FM oproti AM velmi odolná, je všeobecně známá věc. Dokonce se FM může srovnávat i s digitálními modulacemi, kde vzhledem k potřebě synchronizace datového toku může mít krátká porucha horší následky než u FM.
jarek, 23. června 2007, 23:24, 193.179.44.120
Re: Re: nachylnost na poruchy - Reagovat

No, to je dobra otazka?? o co mi jde? Mi nejde o nic, jen jsem dostal presne stejne formulovanou otazku jako moznou ke statnicim:-)Vubec nechapu jak bych na ni odpovedel protoze je vic nez nejednoznacna, ale snad to nebude tak zle.. Diky za snahu a zajem!
Anonym, 24. června 2007, 11:21
Re: Re: Re: nachylnost na poruchy - Reagovat

V každé publikaci o analogových modulacích je zmíněna i (ne)náchylnost k rušení a důvod. Víc bych v tom nehledal.
Anonym, 27. června 2007, 14:59
už po nás jdou:-) - Reagovat

http://www.tvcentrum.com/?action=show&art=4527
Anonym, 28. června 2007, 09:54
Re: už po nás jdou:-) - Reagovat

U nás se daleko těžší zločiny odehrávají na poli licencovaného vysílání, takže jestli tady někdo chytí nějakého neškodného piráta, celá ta zločinecká struktura může očekávat pořádnou melu. To hlavní, co oni nechtějí, je aby se o tom začalo veřejně mluvit.
Disney, 28. června 2007, 22:32
Re: Re: už po nás jdou:-) - Reagovat

Takže to tam máte super :)) môžete kľudne pirátiť a mydliť si ruky :D
Anonym, 29. června 2007, 10:20
Re: Re: Re: už po nás jdou:-) - Reagovat

No úplně super to není. Daleko radši bych tu poslouchal pestrou programovou nabídku vč. neziskových a nízkonákladových stanic a těšil se faktem, že regulační orgán je skupina odborníků a ne zkorumpovaných prasat.
Red, 14. července 2007, 14:23
Lezení na stožáry - Reagovat

Ahoj, neudělali byste samostatnou sekci která se zabývá "sportovním" lezením na stožáry? Už bych měl mnoho úlovků co jsme zlezli.
107,90, 22. července 2007, 02:07
kontrolka - Reagovat

taky vám vysílač s příjimačem dělá to, že když se vysílá monofonně tak poblikává led indikace stereo na příjimačích ?
Anonym, 9. srpna 2007, 16:55, 88.100.15.229
piratske vysilani - Reagovat

Banda zkorumpovanych prasat to je,ale na druhou stranu si vemte ze kdyby se mohlo vysilat jak chtelo tak by tu bylo takovych radii ze byste pak nemeli ani radost z vlastniho vysílani a byl by tu jen bordel,tak vysilejme piratsky a serme na ne!
Honza, 9. srpna 2007, 21:18
Re: kontrolka - Reagovat

Není to úplně v pořádku, ale dělat to může. Stačí, když nějaký přijímač má malou časovou konstantu synchronizace na pilotní tón a běžný hudební program to může rozsvěcet, pokud není spektrálně omezený nad 15 kHz, jak by to správně mělo být. A nebo ti ve vysílači něco zakmitává v rozsahu 17-21 kHz. Pak by to dělalo i při vysílání ticha.
Ren Boz, 18. srpna 2007, 20:52
Teslovy vlny - Reagovat

Milí piráti, co takhle Teslovy (skalární) vlny, nechcete se jim podívat na zoubek? Potom by jste byli opravdu piráty.
Ren Boz, 31. srpna 2007, 11:33
Teslovy vlny - Reagovat

odkaz: http://www.cheniere.org/books/part4/s22.htm
Disney, 4. září 2007, 21:56
Brum vo vysielaní - Reagovat

Už je to dávnejšie, čo som tu informoval o rádiu Dobšinský Kopec -
krátkodobá licencia. Bol som sa tam vtedy pozrieť, a nahral som si 20 minút
na minidisk (cez RCA výstup autorádia). Chcel som to sem dať skôr, ale
pravdupovediac som zabudol.
link:
agglo.sk/disney/radio_dobsinsky_kopec_30.6.mp3

Brum bol vo vysielaní !! (ostatné stanice nebrumeli). A ako môžete počuť,
nie je to len niečo "sotva počuteľné", tiché v pozadí...
Vŕta mi v hlave, ako je niečo takéto možné... Pochybujem, že
prevádzkovatelia o tom nevedeli... len neviem prečo to neriešili..?
Čo si o tom myslíte?
Disney, 4. září 2007, 22:35
processing - Reagovat

Zaujalo ma nové zapojenie limiter/clippera na týchto stránkach. Musím povedať, že je to jednoznačne krok vpred a chválim autora za tento počin. Ja som si pre môj vysielač pred niekoľkými mesiacmi navrhoval vstupný filter a limiter a moja požiadavka bola podobná - neprekročiť maximálnu výstupnú úroveň (zdvih) za žiadnych okolností. Toto som dosiahol po šiestich dňoch dolaďovania a simulácie navrhnutého zapojenia v OrCade. Asi štyri až šesť hodín denne som navrhoval tento limiter a k nemu filter (mimochodom so strmosťou 144dB/okt (!!) + strmý notch na 19kHz, aby charakteristika plne vyhovovala ETSI norme - na 19kHz -40dB oproti 15kHz a stop-band pod -30dB -
a podarilo sa mi to! (ten stop-band je len -28,5 - nikomu ani muk ) ) a toto zapojenie po riadnom otestovaní rád poskytnem aj pre tieto stránky, ak bude záujem.
Chcel by som však reagovať na ten článok, ktorý je vrelo doporučený na stránke toho Hyperlimitera. V začiatku sa píše, že je popri technickej potrebe processingu aj potreba umelecká - teda hlavne že stanice chcú znieť čo najhlasnejšie, čo dosahujú kompresiou zvuku, často dosť výraznou. Nesúhlasím s tvorcom článku, že táto kompresia je potrebná pre zachovanie konkurencieschopnosti a počúvanosti. Autor to odôvodňuje tým, že väčšina poslucháčov preferuje komprimovaný zvuk. Ja osobne komprimovaný zvuk nepreferujem. Aby som bol presný - nemám rád "počuteľne" komprimovaný zvuk. Aj preto, ak niekedy budem prevádzkovať (pirátsku či legálnu) rozhlasovú stanicu, processing budem používať, ale čisto z technických príčin (zdvih, čistota spektra...) a nie nejakých komerčných.

Ako dôkaz, že kompresia sa nedá považovať za niečo, čo zaručene zvyšuje počúvanosť, uvediem tento link:
http://www.radia.sk/?zobraz=prieskumy
Ako druhé v rebríčku je zrejme najstaršie a "najtradičnejšie" Rádio Slovensko.
Nepoužívajú počuteľný processing.
Môj názor je taký, že ak má človek dostatočne kvalitný FM príjmač, tak ocení zvuk neskreslený processingom. A ak dostatočne kvalitný príjmač nemá, tak mu môže byť skoro jedno, či kompresia je alebo nieje - ak nemá kvalitný príjmač, asi mu veľmi nejde o zážitok z "kvality" audia ako takej.
Tiež som mal obdobie, že som si vo winampe zapínal kadejaké procesory (SoundSolution...) lebo sa mi ten zvuk páčil. Ale zistil som, že to nie je to pravé. Čistý a pôvodný zvuk je podľa mňa to pravé.
Aký máte názor Vy - aktívni piráti? Používate processing a aký?
Honza, 5. září 2007, 09:48
Re: processing - Reagovat

Zkus ještě u toho filtru odezvu na obdélníkový signál. On není takový problém udělat strmý filtr, ale problém je odstranit překmity. Pro monofonní vysílání je takový filtr beztak zbytečný, proto bych ho rád implementoval až na vstup stereo kodéru, jestli se k tomu někdy dostanu ;)
A s tím, že posluchači preferují komprimovaný zvuk, je to bohužel pravda. My sice na to máme jiný názor, ale my jsme nezajímavá minorita. Ta rádia jsou dělána pro tupou masu lidí a podle nějakých výzkumů se při prolaďování zastaví na stanici, která je hlasitá. Ne každý má tolik rozumu, aby si tento zbytečný proud hluku odpustil a poslouchal něco smysluplného. Stačí jet autobusem, zrovna když jedou dělníci ze směny a pochopíš.
Disney, 5. září 2007, 20:37
Re: Re: processing - Reagovat

Právě jsem to zkusil. Překmity tam jsou, a značné - při obdélníku je překmit až skoro na 150% napětí (celý ten filtr je mimochodem složen s upravených Linkwitz-Riley filtrů). To jsem testoval s pravým, shora neomezeným obdélníkem, a pod úrovní limitera. Tu když to překročí, tak se žádné překmity nekonají. Ten to prostě celé utlumí a nepustí.
Ale teď se trochu zamýšlím nad relevantností tohoto měření. Vždyť přece i kdybych tam ten limiter neměl a musel bych se bát možných překmitů při obdélnikovém buzení, tak ... kdy v reálném provozu nastane situace, že na vstupu bude obdélník? Myslím pravý, shora frekv. neomezený obdélník.. Vždyť slyšitelné pásmo máme do ňákých 16k, (někdo řekne 20k, 22k - to je v podstatě jedno) a to ten filtr krásně vyfiltruje... a když ho budu budit tesně pod hranicí limitera (jakože budu, protože hranice limitera bude odpovídat 75kHz zdvihu a limiter signalizuje i velmi krátké špičky) tak se prostě myslím nemám čeho bát.
Anebo se mýlím?
Honza, 6. září 2007, 09:19
Re: Re: Re: processing - Reagovat

No právě ten limiter je zdrojem toho obdélníku, např. při nárazovém příchodu silného signálu. A dávat limiter až za filtr nemá smysl, protože právě ten limiter generuje svou funkcí nežádoucí frekvence, které se musí odfiltrovat. Udělat ten filtr bez překmitů a zároveň s charakteristikou podle specifikací vyžaduje hromadu součástek a pak by si to nikdo nepostavil. Já si myslím, že tato klíčová zařízení je nutné určitým způsobem popularizovat, aby si to postavil každý a na pásmu nebyl bordel. Proto se to musí co nejvíce zjednodušit a jít cestou nejmenšího zla - slabší filtrace nad 15 kHz při mono.
Disney, 6. září 2007, 12:04
Re: Re: Re: Re: processing - Reagovat

No samozřejmě ten limiter mám před filtrem, nikoliv za ním. Já říkám - simuloval jsem to asi 40 hodin, než jsem s tím byl spokojen.
On ten limiter totižto není zdrojem čistého obdélníku.. spíš je to ořezaný sinus, a to ořezání není zas nekonečně ostré. Já když mám prah limiteru na úrovni 2.95V a když tam pustím signál tesně pod úroveň limitera, mám na výstupu filtru 1.503V. Když tam pustím signál s amplitudou 10V, tak na výstupu filtru dostanu maximální okamžitou hodnotu 1.526V. To je překmit 1.5% při přebuzení cca 340%. Samozřejmě takový případ v praxi nenastane - na vstupu zřejmě nebudou 300% špičky. Takže těch 1,5% klesne ještě na mnohem méňe.
Toto je měřeno při 15kHz, změřím i jinde jestli chceš.

Honza, 6. září 2007, 13:32
Re: Re: Re: Re: Re: processing - Reagovat

Myslím, že to je v pohodě :) Při použití DSP je asi situace jednodušší, signál se ořízne a nemusí se řešit, kam s tou přebytečnou energií, protože žádná není, jsou to jen čísla.
soonny, 7. září 2007, 13:25
Dotaz - Reagovat

Lidi je mozne slozit dva ty hyper kompresor/limiter/cliper a za ne pripojit stereokoder?
Honza, 7. září 2007, 14:48
Re: Dotaz - Reagovat

Samozřejmě je to možné, až bude čas tak to tam taky hodím. V podstatě jde o to, že ty dva limitery musí být synchronizovány, aby nedošlo ke kolísání balance mezi L a P. Takže si postav dva a propoj kolektory Q1 mezi oběma deskami. Součástky C13, R21 a R7 budou osazeny pouze na jedné z desek. Nastavovací prvky by měly být přibližně stejně nastaveny na obou deskách. No a pak můžes dát vědět, jak to šlape :)
RadekTango, 14. září 2007, 23:29
Tesla RF-10 CQ CQ - Reagovat

Kdyby jste někdo měl zájem o spojení RFou na 44-53 MHz z lokátoru JO70PQ/NO, napište mi na zveroboj@emai.cz thanks))
David Liška, 19. září 2007, 06:58, 81.90.174.1

Jen blbněte.
lachta, 1. listopadu 2007, 14:23, 212.80.71.178
Systém ASMKS - nový bič ČTU - Reagovat

http://www.ceskatelevize.cz/program/port/clanek200/

http://www.ceskatelevize.cz/program/port?page=video&opidec=207562241900022
OL, 1. listopadu 2007, 15:42
Re: Systém ASMKS - nový bič ČTU - Reagovat

Kéž by se měřilo všem stejným metrem. Předseda Rady ČTÚ pindá o efektivním využití rádiového spektra a přitom vedle něj sedí Petr Štěpánek, toho času rovněž člen Rady ČTÚ dosazený do funkce ODSkou za čistě politické zásluhy. Ten samý Petr Štěpánek, který byl místopředsedou RRTV a který se spolu s ostatními zasloužil o tak efektivní využití rozhlasového FM pásma, jakého jsme dnes svědky. ČTÚ je pro mě nedůvěryhodná instituce.
miro, 16. listopadu 2007, 18:48, 77.236.209.129
čítač - Reagovat

Ahoj bastlíři, moc se mi líbí čítač 1GHz který je zde uvedený a nevím kde sehnat komponenty, hlavně naprogramovaný PC. Není to někde jako kompl. stavebnice? dík za info, Miro
miro, 18. listopadu 2007, 22:22, 77.236.209.129
Re: čítač - Reagovat

Dík, už jsem něco našel
Disney, 29. listopadu 2007, 22:01
Novinka zo Slovenska - Reagovat

http://www.rada-rtv.sk/data/modules/download/1195809043_zapisnica_c_20_20_11_2007.pdf

"Rada podľa ustanovenia § 27 zákona č. 220/2007 Z. z. o digitálnom vysielaní udeľuje Slovenskému rozhlasu, Mýtna 1, 817 55 Bratislava licenciu č. RD/1 na celoplošné digitálne vysielanie rozhlasovej programovej služby za týchto podmienok:
1. Druh licencie: celoplošné digitálne vysielanie rozhlasovej programovej služby;
Štandard digitálneho príjmu: T-DAB, DMB, DVB-T, DVB-C, DVB-S, DVB-H
2. Názov programovej služby: Slovenský rozhlas 1, Rádio Slovensko"

Takže asi to predsa len bude DAB, žiadne DRM... aspoň u nás na Slovensku
Navr, 30. listopadu 2007, 06:47, 89.103.127.147
Dotaz - Reagovat

Neměl bi někdo funkční schéma na ručkovej VUmetr dík
Misho, 13. prosince 2007, 15:07
Suciastky - Reagovat

Zohnal som varikap kb105 ,iny sa nedal zohnat.Mozem pouzit ten?A tranzistory som zohnal bfr96ts.Tie su ok?
kyllee, 21. prosince 2007, 23:33, 213.180.48.2
DPS fotocestou - Reagovat

Mám dotaz ohledně výroby desky plošných spojů fotocestou. Četl jsem článek jak vyrobit plošný spoj fotocestou. Po shromáždění nejkých informacích jsem se chtel pustit do výroby ale zamyslel jsem se nad tím, jak osvítit DPS. V článku (www.pira.cz/dps.htm) jsem se dočetl že je zapotřebí UV světla nebo výbojky. Tag jsem se chtěl zeptat jestli jde osvítit DPS halogenovou žárovkou nebo Stolní lampou s halogenem (výkon žárovky je 50W). Pokud by byl nekdo velice hodny a odepsal mi na e-mail nejake rady jak nebo spíš čím osvitit DPS. Děkuji předem všem kteří mi odepíší na mail.
Honza, 22. prosince 2007, 00:06
Re: DPS fotocestou - Reagovat

Tak běžnou lampičku jsem nezkoušel, ale pokud budeš mít štěstí, slunce za oknem svítí a tam je naprostá jistota. Běžná lampička nedává moc UV světla, prakticky žádné, takže čas osvitu se velmi prodlužuje a je tu obava, že dojde k reakci i na zatemněných místech, např. vlivem tepelného záření. Takže můžeš být první, kdo to vyzkouší, na zkušenosti se těšíme :)
Marek, 18. ledna 2008, 15:21, 80.250.6.52
uchycení dps do krabičky - Reagovat

Čauky mám takovou blbou otázku jak řešíte nebo by se dalo uchyceni dps do krabičky kromně šroubků? díky
Disney, 19. ledna 2008, 12:42
Re: uchycení dps do krabičky - Reagovat

Tmel :D
Rasťo - CZ, 21. ledna 2008, 16:57, 213.192.2.142
Re: processing - Reagovat

Procesor nepoužívam. Ale bolo obdobie, kedy som zvažoval o jeho postavení, alebo aj zakupení na nejaký inzerát. Ale keď som zistil na akých šunkách ľudia počúvajú moje rádio - radiomagnetofóny od vietnamcov, bikajúce reproduktory... bol som prekvapeny, koľko málo ľudí ma RDS a pokiaľ ho majú, tak nevedia ho používať (PTY, Radiotext). Tak načo ešte limiter. Aj tak ma raz chytia ako piráta a čo potom s technikou? :-(
kyllee, 4. února 2008, 17:28
dps fotocestou - Reagovat

Čajdas tag jsem si pořídil UV lampu respektive UV žárovku na osvit DPS.. Osvit je 100% učinný a SPOLEHLIVÝ... www.pselectronic.cz - zde pořídíte UV žárovku....
Honza, 25. února 2008, 10:11
MAX232 - jake jsou rozdíly? - Reagovat

Existuje spousta klonů obvodu MAX232 firmy Maxim. Některé z nich ale patří rovnou do popelnice. Tak je to u MAX232 od Texas Instruments, který má cca o 30 dB (!!!) silnější vyzařování vnitřního oscilátoru a tento bordel hází cca kolem 45 kHz. Takový sráč je těžko použitelný v zařízení, kde se vyskytují analogové obvody. Brát pouze originál!!!
Tonda, 25. dubna 2008, 03:02
Dotaz - Reagovat

Dobrý den ve spolek:-), měl bych takový dotaz..... Mám takovou menší zálibu v tom, lozit na vysílače.... Měl bych se bát příliš velkého výkonu? Nemají tyto vlny nějaký negativní vliv na lidský organismus? Od kolika kW celkvého výkonu vysílače je už nebezpečné na ně lozit? Děkuji za všechny rady a odpovědi. S pozdravem Tonda:-)
Anonym, 25. dubna 2008, 07:19, 89.103.128.131

Fajná zábava, no elektromag. vlnění na vysokých frekvencích je karcinogenní, ale nebezpečný výkon bude určitě pro každou frekvenci jiný, nebezpečné budou hlavně vysílače vysílající na frekvencích řádově GHz a výše(Wi-Fi, mobil,...)
matus, 25. dubna 2008, 23:08, 147.229.210.176
PIC 18f1220 - Reagovat

Dobdrý deň nemáte skusenosti s programovaním pic v sterokoderi v tej najnovsej schéme. Kad som to naprogramoval chovalo sa to divno. kryštal kmital nepravidelne na 1,8 khz . Prosím poradte ako naprogramovať ten IO prípadne pošlite ak máte inú verziu softwaru matuskolarcik@atlas.sk
Honza, 25. dubna 2008, 23:59
Re: PIC 18f1220 - Reagovat

Verzia softwaru je jedna jediná a zaručeně správná. Otázka je, čím to programuješ, zejména jestli jsou správně nastaveny konfigurační bity (PLL 4x atd.).
matus, 26. dubna 2008, 13:28, 147.229.210.176
Re: Re: PIC 18f1220 - Reagovat

díky ale ja to programujem elnecom a tam je tých somarín na nastavenie príliš vela a neviem ako a čo mám tam ponastavovať tie konfiguračné bity...

David Liška, 29. dubna 2008, 11:45, 77.48.21.114

Tondo nikdy se mi nic nestalo a to jsem visel 10 minut na konzoli, kde bylo 5 dipólů, do kterých vysílač hnal 30 kW. Máš akorát takovej divnej pocit.
David Liška, 29. dubna 2008, 11:46, 77.48.21.114

Až dodělá mladá VŠ, budu vám moci poreferovat o tom, jestli to má vliv na plodnost.
kuba, 25. května 2008, 16:19, 89.29.24.202
vysilani radia do vzduchu - Reagovat

jsem slyšel že existuje jeden program na vysilani radia do vzduchu ale když ho tshnu je demo a taky budu potřebovat nejakou techniku .prosim vas nevite jak se ten program jmenuje

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz