Chcete čítač? Je tu VC3165 |
Pan Viktor z daleké Číny pro nás připravil zajímavého pomocníka k měření frekvence či periody.
Na tomto čítači je bezesporu nejzajímavější jeho cena. která v přepočtu začíná na nějakých 1100 Kč plus poštovné! Za tu cenu nekoupíte ani součástky.
Ke koupi čítače většinou potřebujete účet PayPal, koupit jej můžete třeba na dealexcel.com nebo na eBay. V prvním případě je o něco výhodnější cena, ale nemáte jistotu, že přístroj bude mít anglické popisky a evropskou napájecí šňůru (tu však seženete u nás). Na doručení si počkáte něco přes dva týdny (přičemž polovinu této doby zásilka zbytečně hnije v celním skladu pošty). Pod různým označením se dá čítač koupit i u nás.
Přístroj přišel precizně zabalen. V balení najdete také napájecí šňůru (stejná jako pro PC), tištěný návod k použití v angličtině a jakýsi kablík s krokosvorkami, který je však pro většinu měření, zejména na vyšších frekvencích, k ničemu. Co vás hned zarazí, čítač je obrovská plastová krabice, no prostě typický produkt "Made in China".
Vypínač je poněkud nesmyslně umístěn na zadní stěně. Zapnutí indikuje nejen přední panel, ale i slyšitelné hučení trafa z útrob přístroje. No nic, pousmějeme se a jedeme dál.
Citlivost uváděná výrobcem sedí, dokonce je mírně lepší, na 100 MHz čítač ukazuje stabilní údaj již při vstupním napětí 15 mV rms. Pokud jdeme s napětím níže, začne být údaj nestabilní a zobrazená hodnota frekvence vyšší než skutečná. Bez přivedení signálu však ukazuje čítač frekvenci rovnou nule. To je celkem pozitivní zjištění. Rozlišení zobrazované frekvence závisí na nastavení Gate time. Zkrátka a dobře, pro delší čas dostáváme vyšší rozlišení (více desetinných míst), ale údaj se obnovuje méně často, protože musí být delší dobu průměrován.
Co se týče přesnosti, může se kus od kusu mírně lišit, je však určitě lepší než 0,001 %. Tedy odchylka na 100 MHz bude menší než +/- 1 kHz. Nebo kdybyste nastavovali hodinový oscilátor, dostanete se na odchylku menší než půl minuty za měsíc. Oscilátor čítače je stíněný a tepelně kompenzovaný.
K dispozici jsou dva vstupy, vstup A je pro rozsah 0,01 Hz až 50 MHz, vstup B je pro rozsah 50 MHz až 2,4 GHz. Na vstupu A lze přepínat stejnosměrnou nebo střídavou vazbu a zařadit atenuátor.
Podrobné specifikace najdete v návodu k obsluze. Ten je tradičně šit hodně horkou jehlou, ale základní informace, které poskytuje, jsou smysluplné.
Uvnitř přístroje je spousta místa, i tak ale překvapí, že nejde jen o jednoduché zapojení s předděličkou a mikrokontrolérem. Počet součástek je vzhledem k ceně celkem úctyhodný, vstupní obvody jsou umístěny zvlášť ve stíněné krabičce. Kvalita osazení sice není špičková, ale na dané poměry je to takový lepší průměr. Trafo ani chladič stabilizároru se při provozu nijak výrazně nehřejí. Svítivost LED displeje bych při běžném denním osvětlení hodnotil jako poněkud nedostatečnou, při silném osvětlení není na displeji vidět prakticky nic. Občas je odezva čítače na ovládání poněkud neočekávaná, zprasený firmware je pro ryze čínské produkty bohužel typický. Tady na to šli od lesa - přímo na předním panelu je tlačítko Reset.
Závěr
Pokud žádný čítač ještě nevlastníte a nemáte extra vysoké nároky na vybavení funkcemi, ani v budoucnu mít nebudete, berte to!
Klady:
+ Cena
+ Dostatečná přesnost
+ Vysoké rozlišení
Zápory:
- Ošklivá velká krabice
- Citlivost vstupů mohla být vyšší
(C) 2011 Pira.cz