Pirátské trance radio na jeden týden

Určitě to znáte - jedete někam na chatu nebo do jiné lokality vzdálené od civilizace a máte s sebou akorát rádio. Pustíte jej tedy ve snaze obohatit váš pobyt o hudební produkci a pokud se v té chvíli nacházíte na území ČR, přijde zklamání, ne-li rovnou šok. Vždycky jsem si myslel, že licence na vysílání rádia se udělují právě proto, aby se omezený frekvenční prostor efektivně využil. Aby rádio bylo především službou a nikoliv prostředkem sloužícím výhradně k vydělávání peněz. On totiž ten éter patří tak trochu každému z nás. Pokud si chtějí broadcasteři pouze plnit kapsy, nechť si pronajmou pozemek, otevřou si stánek a mohou si nabízet co chtějí. Na jejich kvalitní a hodnotné produkty by se jistě stála kilometrová fronta. Navíc tu čeká celá řada lidí, kteří by místo nich mohli dělat skutečné rádio. Přestože jde o zcela přirozený princip, je v našich krajích odsunut do říše pohádek. Takže je bohužel nutné zvolit alternativní cesty.

Jednou z nich je vzít s sebou vlastní hudební archiv. Ale na čem si ho pustit? Notebook má kvalitu reprodukce srovnatelnou s telefonem a to rádio s velkými reproduktory jako na potvoru nemá žádný externí vstup. Tak vezmeme ještě malý FM vysílač. No jo, ale to bychom už mohli rovnou vysílat i do okolí! Hm, a proč ne. Tak bereme ještě anténu. Založíme pirátské trance rádio na jeden týden! Pro chatovou oblast, pro blízký kravín a přilehlou vesnici a hlavně pro nás. A jak se později ukázalo, pokrytí sahalo o dost dále.

Vysílací studio

tradio1.jpg (70420 bytes)
Zátiší vysílacího studia.

tradio2.jpg (25124 bytes)
Plný signál i bez antény.

tradio3.jpg (52473 bytes)
Monitorovací přijímač Telefunken. To je stroj, že?

Vysílač

tradio4.jpg (42975 bytes)
Vysílač a napájecí zdroj o patro výš. S notebookem propojen asi 10metrovým kablíkem.

tradio5.jpg (124287 bytes)
Tento mini vysílač vznikl v rámci určitého experimentu. Vysokofrekvenční část je jen mírně modifikovaný 400mW vysílač z těchto stránek a dává asi 300 mW výkonu.
Na větší desce najdeme zvukový limiter, Mini RDS kodér a digitální ladění pomocí PLL.

Stožár s anténou

tradio6.jpg (46161 bytes)
Anténní stožár je vysoký asi 5 metrů a je složen z dutých laminátových prutů.

tradio7.jpg (65952 bytes)
Borovice jako pevné zakončení jednoho z kotvicích lanek.

tradio8.jpg (36907 bytes)
Celkový pohled.

tradio9.jpg (59088 bytes)
Výhled od antény. Anténa je velmi jednoduchá, sestavena podle návodu Mobilní závěsná anténa.
Dosah kvalitního pokrytí s výkonem 300 mW byl až 800 m, maximální dosah přes 2 km v závislosti na profilu terénu.

Tímto se s posluchači neloučíme a akce bude při nejbližší příležitosti pokračovat. Možná s větším vysílačem a ještě vyšším stožárem :)


Diskuze