Radio Stari Most 101,7 MHz - Mostar

stmost1.jpg (29436 bytes)Při prázdninovém výletu k Jaderskému moři jsme jeden den věnovali návštěvě města Mostar v suché a hornaté oblasti státu Bosna a Hercegovina. Je známé hlavně zničeným mostem, který odděloval znepřátelené části města. Popravdě řečeno, toto místo (ač neprávem) nebývá častým cílem turistů. Stopy po válce jsou patrné na spoustě domů a v ulicích dodnes hlídkují mezinárodní vojenské síly.

Na jedné z ulic mezi domy jsem spatřil nenápadný stožár s nápadným anténním systémem. Bylo těžké uvěřit, že by přímo tady mohlo vysílat rádio, takový stožár přece patří na kopec, kterých je okolo spousta. Ale naproti přes ulici u kamenného domku visely vlajky s logem místního rádia.
Nejprve jsem si vše vyfotil zvenčí. Rádio sídlí v přízemí kamenného domku, první patro patří vydavatelství novin Hercegovačke novine. Napravo hned za rohem stojí malý stožár se záložní vysílací anténou, na zemi je satelitní anténa. K hlavnímu anténnímu stožáru vede kabel přes silnici. Vlastní anténa je tvořena čtyřmi dvojicemi dipólů a vyzařuje s kruhovou polarizací. Na tak malé rádio je to až neuvěřitelné, u nás by tam zavěsili jeden dipól a bylo by hotovo. Zde byli zřejmě vedeni snahou pokrýt co největší území při omezeném výkonu a výšce. Část města určitě leží výš než vysílací anténa, ale protože je přímá viditelnost většinou splněna, město je pokryto dobře. Za kopci už se signál rychle ztrácí.

Pro další informace už bylo nutné zajít přímo do rádia. Za pootevřenými dveřmi visela nástěnka s programem, ceníkem reklamy a fotkami moderátorů. Celkem tu pracují přes dvě desítky lidí. U okna na zemi ležela stará vysílací anténa a cosi jako vyřazený rozvaděč. Další dveře vedou do redakce a dále do studia. Po zaklepání otevřel zvukař, jediný člověk toho času v rádiu. Na programu byla hudba a tak ručně odbavoval písničky z CD. Rádio znal velmi dobře, takže nebyl problém se domluvit.
Nevelké studio je prosklenou stěnou rozděleno na dvě části. Pro mluvené vstupy je určena část za sklem. Druhá část obsahuje vše ostatní: mixážní pult, písničky, veškerou techniku. Hudba se hraje ze všeho, z kazet, CDček, gramofonu i z počítače, kde používají - jak jinak - známý přehrávač Winamp. Vysílač je monofonní o výkonu 100 W, ERP je kolem 200 W. RDS se nevysílá, ačkoli na Balkáně existují stanice, které vysílají mono, ale s RDS! Není se čemu divit, jednoduchý RDS kodér lze sehnat za cenu podstatně nižší než stereo kodér, nehledě na jednodušší zapojení kabelů ve studiu.
Radio Stari Most vysílá od poloviny roku 2002, kdy po odvolání získalo licenci. Je to rádio komerční, hlavní zdroj financí pro jeho provoz je tedy vysílání reklamy. Lépe by možná pasoval výraz inzerce. Jak jsme se dozvěděli, peněz sice není přebytek, ale většinou si vystačí. Poslechu rádia je prý nakloněna polovina obyvatel Mostaru. Převážnou část programu tvoří hudba. Samozřejmě nejde o směs donekonečna se opakujících "hitů" prokládanou "inteligentními" vstupy či povinnou identifikací. Vysílaná hudba má původ hlavně v jihovýchodní Evropě a není-li důvod, nebývá přerušována mluveným slovem. Ve vysílání dále najdeme zpravodajství, publicistiku i pořady pro děti.

Níže si prohlédněte další fotografie:

stmost2.jpg (18128 bytes)    stmost3.jpg (17527 bytes)

stmost4.jpg (32189 bytes)    stmost7.jpg (18191 bytes)

stmost5.jpg (19821 bytes)    stmost6.jpg (14645 bytes)