Pardubice - Krásné

srpen 2019

89,7 MHz 100 kW ČRo Radiožurnál
93,9 MHz 100 kW R. Blaník
97,4 MHz 100 kW Frekvence 1
100,1 MHz 100 kW ČRo Dvojka
102,7 MHz 100 kW ČRo Vltava
104,7 MHz 6 kW ČRo Pardubice
106,0 MHz 80 kW R. Impuls

Vysílač Krásné stojí na pomezí Pardubického kraje a kraje Vysočina. Zásobuje signálem nejen podstatnou část těchto dvou krajů, ale i část středních Čech, zejména Polabí.

Není to žádný výrazný kopec, jen taková výše položená louka (614 m n.m.), odkud není skoro nikam vidět, neboť výhled je zakryt stromy i o něco vyššími vrcholy. Antény jsou však na skoro 200metrovém stožáru umístěny dost vysoko na to, aby signálu nestálo nic v cestě. Samozřejmě zde mohl být postaven i vyšší stožár, ale pak už by vysílač příliš rušil jiné stanice ve vzdálenějších oblastech, takže se vsadilo na spíše konzervativní nadmořskou výšku a napálil se tam pořádný výkon.

krasne1.jpg (286042 bytes)

Blížíme se ke vchodu. Zvonit nemá smysl, službu už tam dlouhé roky nikdo nemá.

krasne2.jpg (259107 bytes)

Jsme v areálu vysílače. Vzadu jsou ještě další budovy, celé je to z historických důvodů obrovským způsobem předimenzované, velké sály, garáže, byty, sklady. Vyústění klimatizace dává tušit, kde se nachází racky s vysílači.

krasne3.jpg (228216 bytes)

Když přesuneme pohled nahoru a vynecháme z vnějšku celkem nezajímavý laminátový nástavec s anténami pro digitální TV, narazíme pod prvním ochozem na držáky, které kdysi nesly "vaničkové" antény pro analogové vysílání TV Prima. Pod nimi je anténní systém pro analogové vysílání TV Nova (6. kanál). Ten na stožáru zůstal do současnosti, ačkoli již nemá využití. Je otázkou, zda se zde časem objeví antény pro digitální rozhlas DAB. Spíše je ale pravděpodobné, že význam klasického pozemního vysílání, a tím i význam celých těchto staveb, bude časem upadat.

krasne4.jpg (457929 bytes)

Následuje druhý anténní systém pro digitální TV, tvořený známými "vaničkami". Tento není zcela všesměrový, přibližně ve směru na SZ má omezené vyzařování, tam míří jen pár "vaniček". Jen pro pořádek, na stožár se díváme z východního směru. Celý stožár, pokud stojíme v jeho těsné blízkosti, je majestátní ukázkou umu a poctivé práce našich předků. Promiňte, ne že bychom dnes nic neuměli, ale udělat něco velkého je pro naši společnost čím dál větší problém.

krasne5.jpg (452179 bytes)

Hlavní horizontální anténní systém pro FM rozhlas sestává celkem ze 76 dipólů. Přibližně ve směru na západ až severozápad má omezený vyzařovací diagram.

krasne6.jpg (598084 bytes)

Vertikální anténní systém pro FM rozhlas je pozdějšího data, byl instalován v roce 2003. Využívá jej pouze ČRo Pardubice, který se sem přesunul z mnohem méně výhodného vysílače Hoděšovice. Anténní systém má jižním směrem omezení vyzařovacího diagramu. Tím směrem, tedy na Vysočinu, to hraje už poměrně špatně, na čemž se podepisuje i malý výkon vysílače a relativně malá nadmořská výška.

krasne7.jpg (551117 bytes)

Na závěr detail kotvení stožáru včetně nezbytných závaží, která brání mechanickému rozkmitání vlivem větru.

krasne8.jpg (306416 bytes)

Tak, a pokud jste došli až sem, tak vás čeká bonus ve formě popisu a fotek, jak místo vypadalo před 20 lety. No to je mazec. Klikněte >>> zde <<<