Fotografie ze Strážníku

17.8.1999

Kopec Strážník se nachází pár kilometrů směrem na západ od Jihlavy. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 713 metrů. A právě zde, schovaný v lese, tyčí se vysílač rádia Vysočina 94,3 a ČRo Brno 87,9, který jsme se rozhodli navštívit.

trx_place.JPG (29577 bytes)

A teď schválně hádejte, co je na první fotce. Zcela překvapivě se nejedná o skládku odpadu, útulek pro bezdomovce, ani nejde o úložiště vyhořelého paliva z Černobylu. Takto opravdu vypadalo místo, odkud vysílá rádio Vysočina, kterému nejspíše tohle všechno patří. No ale to jsme ještě neviděli všechno...


old_ant_9.JPG (33655 bytes)

Ještě než pohlédneme vzhůru, podíváme se, co se tady válí okolo. Třeba tady je starý anténní systém pro frekvenci 94,3, nesoucí stopy poškození. Je z kvalitní mědi a musel stát majlant. Teď ani nestojí za to dát ho do sběru.

old_ant_1.JPG (34658 bytes)

Tak si to aspoň trochu prohlédnem zblízka. Zde je jedna část celého anténního systému. Takto vypadá anténa vysílající kruhovou polarizací. Všiměte si, že ty tyčky se dají vysouvat pro přesné naladění antény na vysílací frekvenci.

old_ant_8.JPG (17844 bytes)

Detail izolátoru.

stitek.JPG (21788 bytes)

Ani pohozené anténní systémy nejsou anonymní...


vkv_yagi2.JPG (28375 bytes)

Pohlédneme-li trochu výše, spatříme zcela unikátní Yagi anténu Made by Vysočina, kde se přesným zohýbáním všech prvků podařilo dosáhnout zatím nevídaných parametrů. Vám však radím, abyste raději své antény neohýbali...


Těď si prohlédneme vysílací anténu. Další >>>