AM vysílač 25 W - Úprava a zkušenosti z provozu

Dovoluji si ocitovat z diskuzního fóra:

"Chtěl bych se velmi stručně podělit o zkušenost se stavbou AM vysílače 25W. Velká chvála autorovi. Postavil jsem dva exempláře, oba funkční na první zapojení.

Vadily mi však na funkci dvě věci. Jednu zmiňuje sám autor, a sice strhávání oscilátoru při napájení 30 V v modulačních špičkách basového charakteru. Odstínění pomohlo, ale zcela neodstranilo. Další nepříjemnost, která mi vadila, je slyšitelnost slabého rušivého tónu 1 kHz v tichu nebo modulačních pauzách. Vyřešil jsem to následně:

Do externí malé stíněné krabičky jsem postavil další oscilátor ze 74HC4046. Jen oscilátor, zbylé piny jsem nezapojil a blokoval proti zemi M1 kondenzátory (100 nF). Naopak oscilátor na hlavní desce jsem vyřadil, stačí odpojit dva piny IO. Desku s krabičkou jsem propojil třemi stíněnými kablíky: +5V, ladicí napětí a výstup oscilátoru. Takže místo jedné 74HC4046 používám dvě, z každé jinou část. Výsledkem je naprosto stabilní oscilátor a v tichu je slyšet jen šum prostý jakýchkoliv hvizdů.

Jako anténu používám provizorně drát asi 30 m, pouhé tři metry nad zemí. Přizpůsoben anténním členem RS 41 z vojenského vysílače RM 41 Třinec. Poslouchatelné přes den asi do 10km. Budu stavět lepší a zejmén delší a výše umístěnou anténu, dám vědět, co se změní.
Konstrukce je zdařilá, funkční, zaslouží pochvalu.

Pokud někdo neví, co vlastně vysílat, tak mám jeden tip. Modulaci beru ze satelitního přijímače, družice Eurobird 28 stupňů east,frekvence 11 224 V, symbol rate 27 500, FEC 2/3, nekódováno. Je to legendární RADIO CAROLINE, symbol pirátského vysílání 60. let. Perfektní hudba, klasický bigbeat a kromě toho určitě dobré pro zdokonalení angličtiny...

Ještě dodám k těm fotkám. Ta destička, která je vidět v pravo, se dvěma potenciometry, je korekční zesilovač. Je nastaven na nevelké zesílení, asi 1,5 a slouží na zdůraznění basů a "výšek", pokud lze kmitočty kolem 4,5 kHz takto nazvat. Není pro funkci nezbytný, ale modulace s ním je subjektivně lepší. Poslech na elektronková rádia je skvělý a člověk si hned připadá mladší..."

Dan OK2ARD

Fotky kontrukce následují. Radost pohledět, myslím, že mnohým mohou být výborným vzorem:

schema.jpg (104534 bytes)

am1.jpg (334833 bytes)

am2.jpg (236312 bytes)

am3.jpg (288528 bytes)

am4.jpg (375549 bytes)

am5.jpg (186881 bytes)