Community Radio licence |
Listopad 2004
Ve Velké Británii právě probíhá udělování prvních licencí pro vysílání nového typu stanic v pásmu FM i AM označených jako "Community Radio". Jejich podstatou je místní vysílání s malým výkonem a dosahem. Udělování licencí a dohled nad plněním jejich podmínek má na starosti nedávno zřízený regulační orgán pro telekomunikace Ofcom (Office of Communications).
V následujících letech se předpokládá vznik až dvou stovek těchto stanic, přičemž v jedné lokalitě pravděpodobně nebudou vysílat více než dvě stanice. Dosah vysílání je omezen na 5 km ve městské zástavbě, v mnoha případech bude možný i větší dosah a to hlavně při vysílání na AM. Za zmínku určitě stojí i fakt, že Ofcom se bude snažit najít volné frekvence pro Community Radio všude, kde to bude možné. Co je v našich poměrech téměř k neuvěření, Community Radio bude mít přednost proti případnému využití frekvence jako dokrývače pro stávající komerční stanici. Určitá omezení v přidělování frekvencí najdeme pouze u komerčně velmi výhodných lokalit, což je celkem přirozené.
Financování provozu Community Radio je zajištěno sponzorovanými pořady, reklamními bloky, připadně i jiným způsobem jako třeba granty. Finanční příjmy opět podléhají regulaci. Například není možné financovat stanici pouze z jednoho zdroje.
Již od roku 2002 vysílá zkušebně na patnáct Community Radio stanic. Jejich provoz měl původně trvat 12 měsíců, ale byl nakonec prodloužen až do konce roku 2004. Během této doby byl posuzován provoz a přínos těchto stanic v oblastech jejich zájmu. Například v Londýně vysílalo rádio zaměřené na umění, Birmingham měl svou Afro-Karibskou stanici, nalezli bychom i stanice pro etnické menšiny, pro děti, náboženskou stanici a další.
Mezi hlavní podmínky udělení licence patří nekomerční cíle vysílání a přínos ve společenské oblasti. Cílovou skupinou stanice jsou lidé, kteří žijí, pracují nebo se vzdělávají v konkrétním místě nebo oblasti a rovněž lidé se společnými zájmy nebo rysy. O licenci mohou žádat nejrůznější sdružení a spolky, ovšem nikoliv jednotlivci. Licence jsou udělovány maximálně na pět let. Udělení a držení licence podléhá několika poplatkům, jejichž jednotlivé hodnoty se pohybují v řádech stovek liber.
Bližší informace naleznete přímo na stránkách Ofcomu: http://www.ofcom.org.uk/licensing_numbering/radio_sound_broadcasting/commun_radio/?a=87101
Poznámka autora:
Community Radio je dalším v řadě důkazů, že i neveřejnoprávní rozhlasové
vysílání a především činnost regulačních orgánů může být v mnoha zemích na
velmi vysoké úrovni, nesrovnatelné s úrovní, se kterou se potýkáme u nás. Jde o
příklad skutečně nezávislé činnosti regulačního orgánu, přítomnosti
kompetentních osob na správných místech a snahy zpřístupnit rozhlasové vysílání
co nejširšímu spektru zájemců.
Naproti tomu stojí doslova tristní situace v České republice, kde regulační orgány
stále pracují na totalitních principech a kde osoby bez hlubších znalostí
problematiky místo nezávislého rozhodování zastupují zájmy nejvlivnějších
komerčních stanic ve snaze vyždímat poslední korunu z rozhlasového trhu, který
svým působením samy trvale devastují. Už několik let můžeme slyšet argumenty, že
pro stanice s malým výkonem tu nejsou volné frekvence. Stejně tak už několik let
jsme svědky nesmyslného přidělování nových dokrývačů komerčním stanicím.
Přes neustálé zaplňování rozhlasového pásma ve skutečnosti výběr stanic a
kvalita vysílání prokazatelně klesá.
(C) Pira.cz