Intek MT-2000

mt-2000.jpg (16583 bytes)Radiostanice Intek MT-2000 pracuje v pásmu PMR 446 MHz. Jde o pásmo, na které je vydáno generální povolení a při splnění všech podmínek jej může každý využívat pro hlasovou komunikaci na krátké vzdálenosti. Jednou z podmínek je nepřekročit povolený výkon 0,5 W ERP či nijak nezasahovat do konstrukce, zapojení a nastavení radiostanice. Anténa je pevnou součástí stanice. Pro další informace vás odkazuji na stránky CB Radio nebo Elix.

Proč zrovna PMR a Intek MT-2000?

Existuje více pásem, na které je vydáno generální povolení, ale příslušné radiostanice jsou poněkud drazší nebo nepraktické. Některá pásma zanedlouho ani nebude možné používat, budou sloužit jiným účelům. Jediné rozumné pásmo je ještě CB 27 MHz, ovšem v oblasti ručních stanic nemůže PMR konkurovat. Jde hlavně o cenu a rozměry stanic. CB pracuje se 4 W, ale používané antény mají vzhledem ke své délce mizernou účinnost. Proto lze s PMR udělat spojení minimálně na stejnou vzdálenost i s 0,5 W, navíc stačí malé akumulátory a stanice se vejde i do kapsy. A to jsem ještě nezmínil atmosférické a průmyslové rušení, které u PMR prakticky neexistuje.
Pro typ MT-2000 jsem se rozhodl na základě informací z webu. Vedle standardních funkcí, které má každá PMR stanice střední třídy mě zaujala zvláště možnost rozšíření na 10 kanálů PMR a 99 kanálů LPD/HAM. Stanici jsem chtěl koupit přímo s úmyslem co nejvíce si ji upravit podle vlastních představ. Cena byla oproti jiným typům bezkonkurenční. Objevil se ale i drobný problém s rušením na 2. kanále samotnou stanicí.

Zážitek z nákupu

Dvě stanice jsem koupil v Elixu za 1299 Kč za kus. Ovšem tak jednoduché to nebylo. Zprvu se prodávající velmi zdráhal, že stanice šumí na 2. kanále. Chvíli jako důvod uváděl rušení vlastními obvody, chvíli zas rušení od neexistující celostátní datové sítě a chvíli pak rušení z nedalekého výzkumného ústavu. Nakonec vybral z krabice dva kusy, které nejméně zlobily a dal je ke kontrole a seřízení technikovi. Mezitím jsme probírali důvody nízké ceny stanice, neochotu dodavatele a další různé věci okolo.
Ke každé stanici jsem ještě koupil dobíjecí adaptér na 299 Kč. Nabízené akumulátory jsem kvůli ceně slušně odmítl, protože i přes tvrzení, že jsou všude hrozně drahé, je jinde mají i za 77 Kč/kus.

Funkce a ovládání

Stanička má sympatické rozměry, které lze přirovnat ke starším GSM telefonům. V základním provedení disponuje 8 kanály PMR. Ke každému lze přiřadit CTCSS tón. Ve výčtu dalších funkcí uveďme spínání hlasem, skenování, přepínání výkonu, podsvětlení displeje, rogger beep, vyzvánění protistanici, orientační indikátor síly signálu a stavu akumulátorů, monitor, režim snížené spotřeby, LED indikace a další.
Ovládání všech funkcí je výborně vyřešeno. Pokud jde o ovládací prvky, mám drobnou výtku ke gumovým tlačítkům na přední straně. Někdy se musí dost zatlačit.
Hlasitost se ovládá tlačítky, šumová brána (squelch) je tzv. automatická. Stanice nijak neindikuje nabíjení, ale samotný adaptér pomocí LED diody ano. Při nabíjení lze pouze přijímat, nikoli vysílat. Na horní straně je sdílený konektor pro mikrofon/adaptér a konektor pro externí reproduktor či sluchátka. Při výměně akumulátorů se neztratí nastavení, jsou ukládána do EEPROM. Vysílací výkon se zdá být stabilizován, při poklesu napětí vlivem vybíjení si vysílač vezme o to víc proudu.
Stanice má kvalitně provedený přijímač s dvojím směšováním (mezifrekvence 21,7 MHz a 455 kHz). Oba mf filtry jsou osazeny dvakrát, což se zasloužilo o výbornou selektivitu. K přepínání antény mezi příjmem a vysíláním slouží přepínač z PIN diod.

Technické parametry

Údaje výrobce:
Vf výkon HI: 0,5 W
Vf výkon LO: 0,05 W (odhaduji cca 0,15 W)
Citlivost: lepší než 0,3 uV @ 12 dB S/N
Modulace: F3E, úzkopásmová FM 2,2 kHz
Napájení: 4 tužkové články AAA
Rozměry: 55x170x27 mm vč. antény
Hmotnost: 100 g bez baterií

Změřený odběr proudu:
Vypnuto: 9,3 uA
Pohotovostní stav (zavřený squelch): 40 mA
Příjem (otevřený squelch): 60 mA
Režim snížené spotřeby: 30 mA
Podsvícení LCD: +4 mA
Vysílání HI: 320 mA
Vysílání LO: 250 mA
Proud z adaptéru: trvale 115 mA

Dobíjecí adaptér:
DC 8 V, 250 mA, 2,5 mm stereo jack, (-) u těla konektoru, (+) vedle na prostředním vývodu.

Známé problémy

Stanice ruší sama sebe na 2. kanále. Nejde však o pronikání rušení přímo do obvodů přijímače, ale rušení vyzařuje ze stanice a vrací se do ní anténou. Při použití externí antény problém zmizí, jde však o nepovolenou úpravu. Jednotlivé kusy se od sebe mírně liší a tím i úrověň rušení. Problém lze jednoduše odstranit. Pokud si na úpravu netroufáte, nastavte na 2. kanále libovolný CTCSS kód, aby se zde skenování neustále nezastavovalo.
Při přechodu stanice do režimu snížené spotřeby je periodicky zapínán a vypínán přijímač. Tato činnost však produkuje velmi mírné rušení, které dokáže otevřít na okamžik squelch a vyhodit stanici zpět do normálního režimu. Problém se ale může objevit jedině po zásahu do obvodů stanice a nastavení squelche na větší citlivost.
Některé kusy prý vydávají různé pazvuky při stisku tlačítek, na funkci to ale patrně nemá vliv a závada jde odstranit.

Hodnocení

I přes své nedostatky je koupě MT-2000 mimořádně výhodná a to i pro toho, kdo neplánuje stanici nijak upravovat. Hodí se do přírody, na sport, na pokec a výborně se uplatní i v profesionálním nasazení. Pro využití plného potenciálu stanice se ale vyplatí některé zásahy a úpravy.

Deska plošných spojů

Pro představu, jak to vevnitř vypadá:

2000a.jpg (46405 bytes)

2000b.jpg (53354 bytes)


(C) 2003 Pira.cz